LIVE : Ολυμπιακός-ΑΕΚ ( Ημίχρονο 16-12 ) Τελικό : 27-25 - greekhandball.com

LIVE : Ολυμπιακός-ΑΕΚ ( Ημίχρονο 16-12 ) Τελικό : 27-25

Τέλος αγώνα, νίκη του Ολυμπιακού με 27-25 και ο τίτλος θα κριθεί την Τετάρτη στον 5ο τελικό στο ΟΑΚΑ
Αποκρούει ο Μπάουερ !
Μαντάλινιτς για το χτύπημα του πέναλτυ
Πέναλτυ υπέρ της ΑΕΚ στο 59.40'' που κερδίζει ο Παπαδιονυσίου
Ο Παπαδόπουλος στην εκτέλεση και 27-25 !
Τάϊμ άουτ στο 56.37''
Και πάλι έχει σπουδαία επέμβαση ο Αυστριακός τερματοφύλακας, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Κεδέρη
Κρίσιμη απόκρουση του Μπάουερ !
Το σκορ είναι 25-23 στο 55΄
Φάουλ του Κανδύλα στον Λέμος
Στο 54΄ η ΑΕΚ χάνει επίθεση με τον Παπαδιονυσίου και ο Νιοκάς αυτή τη φορά σκοράρει για το 25-23, με γκολ για τον Ολυμπιακό μετά από 6 λεπτά
Ο Μάτσκεβιτς απέκρουσε στο σουτ του Νιοκάς
24-23 ο Αραμπατζής και ο τελικός είναι στην κόψη του ξυραφιού στο 53΄
Προσπαθεί ο κόσμος του Ολυμπιακού να στηρίξει την ομάδα του
Και πάλι στην επίθεση η ΑΕΚ που αντιδρά με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, αλλά, ο Μπάουερ σταματά τον Αραμπατζή
Ο Ολυμπιακός έχει βελτιωθεί αισθητά στην άμυνα
Νέες συστάσεις, για δεύτερη φορά, από τα μεγάφωνα προς το κοινό του Ολυμπιακού, κατόπιν απαίτησης των παρατηρητών
Η μπάλλα στον Παπαδόπουλο, μετά από μικρή διακοπή λόγω έντασης από μαρκάρισμα του Τικ
Από το 19-17 το σκορ πήγε στο 23-17 με σερί 4-0 του Ολυμπιακού και την ΑΕΚ για 6 λεπτά δίχως γκολ
Γκολ ο Παπαδόπουλος, από ασίστ του Οτσρούτσκο και 23-17 στο 45΄
Τάϊμ άουτ η ΑΕΚ
22-17 και πρώτη φορά η απόσταση των δύο ομάδων στα 5 γκολ !
Ο Παπαδόπουλος θα εκτελέσει το πέναλτυ
Πέναλτυ κερδίζει ο Παπαβασίλης και δίλεπτη στον Μαντάλινιτς
Στο 43΄ φθάσαμε και η ΑΕΚ ακόμα δεν έχει καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ
Ο Κοτανίδης αποκρούει και ο Παπαβασίλης κάνει το 21-17, ένα ακόμα γκολ του Ολυμπιακού στην αντεπίθεση και να που είναι και πάλι στο +4
Θαυμάσια προσπάθεια του Οστρούτσκο και 20-17 οι γηπεδούχοι, σε έναν τελικό που παραμένει ανοιχτός σε όλα
Κακό σουτ του Μαντάλινιτς και η μπάλλα στον Ολυμπιακό
Στο 40΄ το σκορ είναι 19-17
Ο Αρσιτς κάνει ότι δεν έκανε στο πρώτο μέρος ο Μάτσκεβιτς και αποκρούει προ του Παπαβασίλη
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έχει ισσοροπήσει το ματς και με τον Αλμέϊδα κάνει το 19-17
Ο Μοντόρο δίνει προβάδισμα με 3 γκολ ( 19-16 ) στον Ολυμπιακό
Γκολ ο Αραμπατζής που έκλεψε την μπάλα και σκόραρε για το 18-16
Τρείς οι επεμβάσεις του Αρσιτς στο δεύτερο ημίχρονο
Βήματα από τον Λέμος και πάλι στην επίθεση ο Ολυμπιακός
Ο Αρσιτς σταματά στην κόντρα τον Μπάγιος σε τετ-α-τετ
Μειώνει σε 18-15 ο Αραμπατζής στο 35΄
Είμαστε στο 34΄ και αν η ΑΕΚ δεν βελτιωθεί αμυντικά, δύσκολα θα διεκδικήσει με ουσιαστικό τρόπο την νίκη στον αγώνα
Σκοράρει για 4η φορά στο ματς ο Νιοκάς με το 18-14
Με το μόλις 3ο τέρμα του στο παιχνίδι, ο Μαντάλινιτς πετυχαίνει το 17-14
Με τον Παπαβασίλη το 17-13 από τον Ολυμπιακό, που συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα
16-13 από τον Ηλιόπουλο
Διακοπή για παρατηρήσεις στους φίλους του Ολυμπιακού στο 31.15''
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Ηλιούπολη
16-12 η μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού, με Οστρούτσκο και λήγει το ημίχρονο
Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος, εύλογα είναι μπροστά στο σκορ, με την ΑΕΚ να μην παίρνει βοήθειες από τον γκολκίπερ της
Απίθανος Κοτανίδης, νικά τον Μαντάλινιτς !
Είμαστε στο 28.30''
Δίνει ακόμα μία λύση στον Ολυμπιακό ο Κοτανίδης, με την 3η επέμβαση του σε 4 προσπάθειες της ΑΕΚ !
Πετυχαίνει το 15-12 ο Γκράτζαν μετά από θαυμάσια επινόηση του Νιοκάς
Δίλεπτη στον Μιχαηλίδη και πέναλτυ με τον Ρογκούλσκι που σημειώνει το 14-12 στο 25΄
Σπουδαία απόκρουση του Κοτανίδη σε σουτ του Λέμος
14-11 ο Μπάγιος και ο Ολυμπιακός παίρνει και πάλι διαφορά 3 τερμάτων
Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για την απόφαση των διαιτητών να μην ελέγξουν στο ριπλέϊ τη φάση όπου η μπάλλα βρήκε στο πρόσωπο τον Κοτανίδη σε προσπάθεια του Τσέπιτς , αλλά, δεν πήρε ποινή ο παίκτης της Ενωσης που ήδη έπαιζε με 6 μονάδες, Η ΑΕΚ υποστηρίζει ότι σπρώχθηκε ο Τσέπιτς και για αυτό δεν μπόρεσε να σουτάρει με σωστές προϋποθέσεις και συνθήκες.
Τάϊμ άουτ από τον Αλβανό για την ΑΕΚ
Προηγήθηκε με 12-11 ο Ολυμπιακός και με τον Παπαβασίλη γράφει το 13-11
Κάλυψε τη διαφορά των 3 γκολ η ΑΕΚ , ισοφάρισε σε 11-11
Υπέροχο τέρμα του Μαντάλινιτς και 11-10 στο 20΄
Γκολ ο Καραμπουρνιώτης και 11-9  ο Ολυμπιακός που έχει πλέον στο παιχνίδι Οστρούτσκο και Μιχαηλίδη
Δίλεπτη στον Νιοκάς
Ωραίος ρυθμός στον αγώνα, παρά την εύλογη νευρικότητα στις κινήσεις των παικτών, λόγω της σημασίας της συνάντησης
Μειώνει σε 7-5 ο Αραμπατζής μετά από εξαιρετική πάσα του Παπαδιονυσίου
Για το 7-4 ο Καραμπουρνιώτης και η διαφορά για πρώτη φορά στα 3 γκολ για τον Ολυμπιακό
Αντίθετα με ότι συνέβη στον προηγούμενο τελικό, ο Μάτσκεβιτς δεν έχει επιδραστική παρουσία για την ΑΕΚ
Διαδοχικά λάθη στις επιθέσεις των δύο ομάδων
Πιεστική άμυνα από τους γηπεδούχους, απόκρουση του Μπάουερ και ο Παπαβασίλης με ταχύτατες κινήσεις, το 3-1 στην κόντρα
Με 4 πίβοτ στην 16άδα η ΑΕΚ, με Αλμέϊδα, Ρογκούλσκι, Παπαδιονυσίου, Λιάπη
Με νίκη κατακτά τον τίτλο η ΑΕΚ ενώ αν κερδίσει ο Ολυμπιακός, ισοφαρίζει τη σειρά σε 2-2 και το πρωτάθλημα θα κριθεί  στο ΟΑΚΑ.
Διαιτητές οι Χαρίτσος-Νάσκος
Σε εξέλιξη η παρουσίαση γηπεδούχων και φιλοξενουμένων.
Πρωταγωνιστές έως τώρα στη σειρά των αγώνων ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ είναι οι γκολκίπερ Μάτσκεβιτς και Μπάουερ, όπως και οι άμυνες των δύο ομάδων. Μένει να δούμε αν θα διαφοροποιηθεί η εικόνα στην αποψινή αναμέτρηση.

Ο 4ος τελικός αρχίζει σε 10 λεπτά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς , Καραμπουρνιώτης , Παπαβασίλης , Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος , Δομπρής , Mπουρζέ, Πασσιάς , Μοντόρο , Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο , Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.
ΑΕΚ
(Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ , Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς , Νικολαϊδης, Τσέπιτς , Ηλιόπουλος , Παπαδιονυσίου , Λιάπης , Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι, Αλμέϊδα , Λέμος , Κεδέρης.

Ιδια 16άδα για τον Ολυμπιακό, μία αλλαγή στην ΑΕΚ όπου ο Τσιτόμπι είναι εκτός αποστολής και επιστρέφει στη θέση του ο Ρογκούλσκι.

Το greekhandball.com θα είναι κοντά σας και για τον 4ο τελικό του πρωταθλήματος της Handball Premier με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό και φιλοξενούμενη την ΑΕΚ, που πραγματοποιείται στην Ηλιούπολη, ώστε να καλύψει την εξέλιξη του.