Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την ΑΕΚ , την Τετάρτη η στέψη στο ΟΑΚΑ ! - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε την ΑΕΚ , την Τετάρτη η στέψη στο ΟΑΚΑ !

Την Τετάρτη στην αίθουσα ''Κασιμάτης'' στο ΟΑΚΑ θα κριθεί ο τίτλος στο πρωτάθλημα της Handball Premier καθώς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 τις νίκες με αντίπαλο την ΑΕΚ, μετά την επικράτηση του με 27-25 στην Ηλιούπολη.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' προηγήθηκαν με 6 γκολ διαφορά ( 23-17 ) στο 45΄, αλλά, η ΑΕΚ αντέδρασε και πλησίασε σε 26-25 στο 59΄25''  , όταν καταλογίσθηκε ( μετά και από τον έλεγχο της φάσης από τους διαιτητές ) πέναλτυ σε προσπάθεια του Παπαδιονυσίου με τον Καραμπουρνιώτη, απόφαση που αμφισβητείται από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία των Νάσκου-Χαρίτσου.

Ο Παπαδόπουλος ευστόχησε για το 27-25 και ο Μπάουερ κράτησε τη διαφορά των 2 γκολ και την νίκη για τον Ολυμπιακό, αποκρούοντας το πέναλτυ του Μαντάλινιτς.

Καθοριστικές επεμβάσεις από τους γκολκίπερ του Ολυμπιακού Κοτανίδη ( 4 στις 5 ) και Μπάουερ στο τελευταίο επτάλεπτο ενώ η ΑΕΚ πήρε βοήθεια από τον Αρσιτς, όχι όμως αυτή τη φορά από τον Μάτσκεβιτς, εκτός της απόδοσης του μετά το 55΄ .

Από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 16-12 μετά από ένα 30λεπτο με προβληματική απόδοση από τις άμυνες των δύο ομάδων.

Στην επανάληψη, προοδευτικά, ο Ολυμπιακός διεύρυνε την υπέρ του διαφορά, πήγε το σκορ στο 23-17, αλλά, η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και με σερί 4-0 από το 24-19 στο 49΄, έφθασε στο 24-23 στο 54΄

Ο Νιοκάς πραγματοποίησε το 25-23 στο 55΄ , ο Κεδέρης μείωσε σε 25-24, ακολούθησε το 26-24 από τον Δομπρή στο 58.10'' και ο Τσέπιτς έκανε το 26-25 στο 58.30'' , με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει με πέναλτυ και να γράφει το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2.