''Μίλησε'' στο τέλος ο Ιωνικός Ν.Φ. και πήρε ( νέα ) βαθιά ανάσα ! - greekhandball.com

''Μίλησε'' στο τέλος ο Ιωνικός Ν.Φ. και πήρε ( νέα ) βαθιά ανάσα !

Ακόμα ένα σημαντικό βήμα παραμονής στην  Handball Premier έκανε ο Ιωνικός Ν.Φ. χάρη στη νίκη του με 32-29 επί της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας στο πρωτάθλημα.

Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, σε ένα συναρπαστικό και ανοικτό ματς, η ΧΑΝΘ πλησίασε στο ένα γκολ ( 27-28 ), αλλά, εντέλει η νίκη πήγε στους φιλοξενούμενους που είχαν περισσότερες λύσεις και πρώτους σκόρερς τους Χαντέλη ( 8 γκολ ) και Μπαλάσκα ( 6 ).

Για ακόμα μία φορά ο πολύπειρος Παλάσκας ήταν ο παίκτης που έβαλε τα πιο πολλά τέρματα από την ΧΑΝΘ, καθώς έφθασε τα 7.

Ο Ιωνικός Ν.Φ. αγωνίσθηκε από το 8 ΄ χωρίς τον Ταουσάνη, που αποβλήθηκε για επικίνδυνο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-12, 13-15 (ημίχρονο), 16-17, 17-20, 21-22, 23-26, 27-28, 29-32.

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Παλάσκας 7, Σκούφας, Σαρηγιαννίδης 4, Σαράφης 2, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης 3, Ιωαννίδης 1, Σαράφης, Βαρδάκας 2, Χαριζόπουλος, Κουκλοτίδης 4, Μπίλλιας, Καράγγελος 3 Αγαθόνικος, Σαμαράς, Κυριακίδης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Αρβανίτης): Κουκουλάς 1, Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης 2, Παπαδόπουλος 1, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αγ. Βασιλείου 1, Χαντέλης 8, Ι. Βασιλείου 1, Μπούτος 2, Δεληχρήστος 1, Τρούλος 5, Μαντζόπουλος 1, Ελοζιέουα 3, Χελιώτης, Μπαλάσκας 6.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης - Τορνικίδης. Δίλεπτα: 6-11. Κόκκινη: Ταουσάνης (07:14 - επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 7/4 - 3/3