ΕΣΧΑ: Η Δόξα Βύρωνα με... αντεπίθεση και ανατροπή επικράτησε εντός έδρας του Πανελληνίου - greekhandball.com

Η Δόξα Βύρωνα επικράτησε (34-31) στην έδρα της με αντίπαλο τον Πανελλήνιο, χθες (14/10) το βράδυ, για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο «έκλεισε» με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-13. Έως και το 50ο λεπτό περίπου ο Πανελλήνιος είχε τα ηνία, παρά το γεγονός πως από το 40ο λεπτό η Δόξα είχε αρχίσει την... αντεπίθεσή της. Η Δόξα βρέθηκε σε θέση... οδηγού, όταν στο 55ο λεπτό απέκτησε το προβάδισμα, με 30-29. Τελικά, κατάφερε να νικήσει με τρία τέρματα διαφορά.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 34-31

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 0-5, 4-7, 6-11, 9-14, 13-17 (ημίχρονο), 15-19, 18-22, 22-23, 26-27, 30-29, 34-31

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ: Παντελάκης, Πολυμενόπουλος 3, Βαθιώτης 1, Χατζηαλεξανδρής 9, Ξενικάκης 2, Πολυτσόπουλος, Σινόπουλος 6, Στεφανίδης 8, Λαζάρου, Γκότσης, Γαλάνης, Καζάλας-Κιουλάνης, Μαυρομάτης 2, Συνοδινός 3

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Μουσαφίδης, Τσάροφ, Κασόλας, Παντελόπουλος 2, Μανιάτης 2, Ψάρρος 8, Βερτζώνης 4, Οικονόμου 8, Γιαννουδάκης 7, Γέτο

Διαιτητές: Μπράμου - Δρακόπουλος, Δίλεπτα: 6 - 5, Πέναλτι: 1/2 - 2/2