Νίκη παραμονής για τους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης- Λαιλισίδης: "Κρίθηκε στις λεπτομέρειες" - greekhandball.com

Σπουδαίο «διπλό» των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης επί των Ελπίδων Αμυνταίου με σκορ 31-29 (15-13 ημίχρονο). Με αυτή τη νίκη, οι φιλοξενούμενοι "κλείδωσαν" ουσιαστικά την παραμονή τους, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παπαχρήστου με 11 γκολ.

Ο παίκτης των Κυκλωπων, Σταύρος Λαιλισίδης, δήλωσε στο grekkhandball.com:

"Σήμερα (2/1), αγωνιστήκαμε με αποκλειστικό σκοπό τη νίκη. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Και οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ τους δύο βαθμούς, προκειμένου να εξασφαλίσουν τη σωτηρία τους. Πετύχαμε τον στόχο μας και είμαστε ευχαριστημένοι γι΄ αυτό."

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 6-5, 7-8, 10-10, 12-13, 13-15 (ημίχρονο), 17-17, 19-21,21-23, 22-25, 27-28,29-31

Ελπίδες Αμυνταίου: Ελευθεριάδης 8, Αναστασιάδης 5, Γατσίδης, Παπαχρήστου 11, Τόιτος, Παπαδόπουλος, Τζοβάρας, Γιαννιτσόπουλος 2, Τουροτόγλου, Γιώσκος, Χατζημηνάς, Θεοχαρίδης, Παπαϊωάννου, Πετρίδης Καντσής 1, Παναγιωτίδης 2

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης: Καραβασίλης, Νικολαϊδης, Ξηρόπουλος, Ανδρεαδάκης 6, Γκάρας 3, Λαιλισίδης 2, Μαμουρής 6, Μπασδάνης, Ναβροζίδης 8, Οικονόμου, Χαραλαμπάκης, Χαραλαμπίδης 6, Γληνιάς

Δίλεπτα:4-4. Πεναλτι:3/6- 2/3