Συνεχίζεται το αήττητο σερί της ΑΕΚ, άνετη επικράτηση επί του Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Συνεχίζεται το αήττητο σερί της ΑΕΚ, άνετη επικράτηση επί του Άρη Νίκαιας

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ, στο κλειστό του ΟΑΚΑ, απέναντι στον Άρη Νίκαιας, επικρατώντας με σκορ 31-23 (17-11). Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη. Το ντεμπούτο του με την ανδρική ομάδα, πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας της "Ένωσης", Δημήτρης Μπαμπατζανίδης, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Κοτσιώνης, ο οποίος σημείωσε 3 γκολ.

Ο τεχνικός της ομάδας, Δημήτρης Δημητρούλιας, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα ενόψει της απαιτητικής συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη. Υπενθυμίζεται ότι το ερχόμενο Σάββατο (8/2) η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Ντράμεν, στα πλαίσια της φάσης των "16" του Τσάλεντζ Καπ, ενώ μεσοβδόμαδα (4/2), υποδέχεται  τον Αερωπό Έδεσσας για το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Για τον αξιόμαχο Άρη Νίκαιας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαραλάμπους (8 γκολ). Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Τάκης Μελετάκος δεν έδωσε το παρών, λόγω ασθένειάς του και ως εκ τούτου, την ομάδα "καθοδήγησε" ο βοηθός του, Θάνος Τούτσης.

ΑΕΚ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 31-23

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 7-5, 9-7, 13-10, 17-11 (ημίχρονο), 18-13, 23-14, 25-15, 26-16, 30-19, 31-23

ΑΕΚ: Αραμπατζής 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα 4, Φλορίδο 7, Κοτσιώνης 3, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου, Μπαμπατζανίδης, Άρσιτς, Μπουνέτα , Γιόσμου 3, Κριτσιοτόιου 2.

Άρης Νίκαιας: Λαδάκης 6, Ταουσάνης 1, Γρηγοράκης 1, Παπαδημητριου, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Κοκκοράκης 1, Αναστασίου, Ακερμανίδης, Κρεμμύδας 2, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Χαραλάμπους 8, Τζουβάρας, Χρηματόπουλος

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 5/6-3/3