Μεγάλη νίκη του Νηρέα μέσα στα Βριλήσσια - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη του Νηρέα μέσα στα Βριλήσσια

Ο Νηρέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στα Βριλήσσια. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με σκορ 25-24 (9-10 ημίχρονο) σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη. Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ωστόσο στο 15ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Νηρέας είχε προηγηθεί με τέσσερα γκολ διαφορά χάρις στα γκολ των Πάνου,Σταύρου,Πανταζή και Ζιβούλοβιτς. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των παικτών των Βριλησσίων οι οποίοι κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι. Το ημίχρονο έληξε με το 10-9 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά την ανάπαυλα, ο ρυθμός έγινε πολύ πιο γρήγορος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι στο σκορ. Η ψυχραιμία της ομάδας του Νηρέα όμως αλλά και κάποια λάθη των Βριλησσίων έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση του αγώνα.
Τρομερή εμφάνιση από τον Ζιβούλοβιτς (σ.σ. γιος του προπονητή του Νηρέα), ο οποίος πέτυχε 10 γκολ. Για τους ηττημένους ο Βαμβακάς είχε 7.

Να σημειωθεί τέλος ότι ο τεχνικός των γηπεδούχων αντιμετώπισε σαν αντίπαλο τον γιο του, Γιώργο, ο οποίος αγωνίζεται με την φανέλα του Νηρέα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2,3-3,3-6,4-8,6-9,10-9 (ημίχρονο),12-13, 15-14,17-17,19-20,21-22,24-25 (τελικό)

Διαιτητές:Μερτινιάν-Συρεπίσιος

Βριλλήσια (Δραγάζης): Καμπούρης  ,Λέκκας 3 ,Λιάλιος 1, Γκουλέ ,Τσαγκούλης ,Νικολινταής ,Παναγόπουλος ,Μπαγιάς,Αντωνιάδης ,Νικολακόπουλος 3, Βαμβακάς 7, Πέρρος 1, Κουτσόπουλος 4,  ,Σουμπιρακούλ 3 ,Κουμαραδέλης 2,Γκιλάκης

Νηρέας(Ζιβούλοβιτς):Καραδήμας,Τζάνος,Τσιβρανίδης,Μπακόπουλος1,Κακαβογιάννης,Κελεπούρης,Στρούζας,Πανταζής 2,Σταύρου 4 ,Δραγάζης,Ζιβούλοβιτς 10,Πάνου 6, Παπαιωάννου ,Μουρελάτος,Στεφανίτσης 2 ,Κατρής

Δίλεπτα:5-7, Πέναλτι:3/3,0/0