Παράσταση για ένα ρόλο στο ντέρμπι της Άρτας - greekhandball.com

Παράσταση για ένα ρόλο στο ντέρμπι της Άρτας

Η Νέα Ιωνία ήταν η νικήτρια με 21-27 του ντέρμπι με την Αναγέννηση και σφράγισε  τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών που ισοδυναμεί με συμμετοχή στον τελικό των πλέι οφ όπου ήδη βρίσκεται ο ΠΑΟΚ.

Οι παίκτριες της Νέας Ιωνίας μπήκαν αποφασισμένες να φύγουν με τη νίκη, γεγονός που φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και έκαναν ένα σερί 0-7. Αφού προηγήθηκε με 8-14 στο ημίχρονο κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και στην επανάληψη,  για να φτάσει εύκολα στη νίκη με σκορ 21-28.

ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 21-28
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 0-7, 1-8, 4-9, 6-11, 8-14 (ημχ), 10-15, 12-18, 14-20, 15-23, 17-25, 21-28
Αναγέννηση (Ντάρας): Μπαλάφα 5, Σκουτέλα 2, Σκάρα, Νούλα 2, Μούρνου 3, Σαΐντοβα, Κολτούκη, Καναρα, Ανδρίτσου 6, Πέτροβιτς, Κουρελη, Μέγα, Κώστα, Μάστακα 3.
ΟΦ Νέας Ιωνίας (Ναϊσίδου – Σαμαράς): Κεπεσίδου, Μανιά 2, Χαριτίδη, Παπανικολάου 6, Καρέλα 2, Μακρή, Κερλίδη 1, Ντιμτσούδη, Μάκου, Χρυσή 2, Διακογιαννη, Σαραντάκου, Άντριτσουκ 5, Κόβιτς 5, Χρονοπούλου 3, Στουγιαννίδου.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 0-5