Πρώτη νίκη για τον Φοίβο - greekhandball.com

Πρώτη νίκη για τον Φοίβο

Σε ένα συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα  στο κλειστό των Συκεών από την απώλεια του Θανάση Καρακεχαγιά, ο Φοίβος πήρε την πρώτη του νίκη επικρατώντας του Άρη Νίκαιας με σκορ 27-23, για την 9η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με διαφορά 4 τερμάτων μόλις στο 9' με το σκορ να βρίσκεται στο 5-1. Σταδιακά ο Άρης βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και με ένα επι μέρους 1-6 ισοφάρισε σε 7-7 στο 19:10 με γκολ του Γιώργου Μελετάκου. Ο Φοίβος ξεφυγε εκ νέου και με ενα σερί 3-0 έκανε το σκορ 10-7 στο 23:35 με τον Μέτση. Το τάιμ άουτ του Τάκη Μελετάκου ανέκοψε το ρυθμό των γηπεδούχων, που πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστα στο σκορ με 11-10.

Η επανάληψη είχε το ίδιο σασπένς με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 35' (13-13). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μέσα σε ένα δεκάλεπτο, με ένα σερί 5-1 προηγήθηκαν με 18-14 στο 45' αναγκάζοντας τον Τάκη Μελετάκο να πάρει το δεύτερο τάιμ άουτ του στον αγώνα.

Ο Φοίβος συνέχισε να διατηρεί σταθερά προβάδισμα 3-4 τερμάτων μέχρι το τέλος, για να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ  27-23.

ΦΟΙΒΟΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 27-23
Πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-5, 8-7, 10-7 , 11-10 (ημχ), 12-13, 15-13, 16-14, 21-17, 22-20, 27-23
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης, Μήγγας 1, Πίτσιος, Μέτσης 7, Δέσπος 1, Αθανασιάδης, Παπαδόπουλος Θ. 1., Παπαδόπουλος Π., Μπόσκος 5, Μανωλούδης 2, Σιγγιρίδης 1, Δεληζάνος 8, Παπαγεωργίου, Τσιντίδης, Χατζηβακαλέλης 1.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 2, Αθανασίου 2, Μελετάκος Γ. 6, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 6, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 2, Πετράκος, Καμπουράκης 1, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 2, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Μιχαηλίδης – Τσάκωνας. Δίλεπτα: 4-1. Πέναλτι: 1/1 – 4/5