Καταιγιστική η ΑΕΚ με ΧΑΝΘ και ακολουθεί ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Καταιγιστική η ΑΕΚ με ΧΑΝΘ και ακολουθεί ΠΑΟΚ

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, που μετά την ισοπαλία με τον Διομήδη,  επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί με 46-19 της ΧΑΝΘ σε αναμέτρηση για την ένατη αγωνιστική της Ηandball Ρremier. Η κιτρινόμαυροι, μετά τη νίκη αυτή έφτασαν τους 16 βαθμούς ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση, έναν βαθμό πάνω από τον Ολυμπιακό που υποδέχεται στις 18.00 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη. Την επόμενη αγωνιστική η Ένωση ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με το καλημέρα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-4 στο 10ο λεπτό του αγώνα με την διαφορά να φτάνει τα δέκα τέρματα (16-6) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλβανού στο 20'. Η ΑΕΚ που αύξανε διαρκώς τη διαφορά της έφτασε τη διαφορά στα 15 τέρματα στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 22-7.

Στην επανάληψη, η ίδια εικόνα με την ΑΕΚ να είναι ασταμάτητη επιθετικά για να κλείσει τον αγώνα με υπέροχο εναέριο σουτ του Παλεβίτσιους που διαμόρφωσε το 46-19 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ- ΧΑΝΘ 46-19
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-4, 11-5, 16-6, 19-7, 22-7 (ημχ.), 25-7, 29-11, 32-14, 37-14, 40-17, 46-19

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 5, Συγγάρης 2, Μπάλαζ 3, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 7, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 5, Μυλωνάς 3, Αργυρού 3, Παλεβίτσιους 6, Μαντζόπουλος 1, Μπαλάσκας.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 5, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 2, Τσαμήτρος, Κωστόπουλος, Βαρδάκας, Αγαθόνικος 4, Παπαβασίλης, Μηλόπουλος, Κύρτσιος 1, Μουρατίδης, Ανδρεαδάκης, Αρβανιτίδης 3, Παπαδόπουλος, Γιαννακόπουλος 4.
Διαιτητές: Ανταλής- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 5/5-4/8