Παρέμεινε μόνος στην κορυφή ο Ολυμπιακός - greekhandball.com

Παρέμεινε μόνος στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Χωρίς ν' απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π/ Όμιλος Ξυνή κέρδισε με 21-16 τον ΠΑΟΚ σ' αγώνα της 9ης ημέρας της Handball Premier που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο "Μελίνα Μερκούρη" στο Ρέντη και παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα σ' όλο το παιχνίδι και πέτυχε την 8η νίκη του στη διοργάνωση η οποία 2 αγωνιστικές προ της λήξεως του Α' γύρου του δίνει τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση του άτυπου... τίτλου του Πρωταθλητή χειμώνα. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μετά από 9 αγώνες έχει 17 βαθμούς ενώ την ακολουθεί η ΑΕΚ με 16 και ο ΠΑΟΚ με 14.

Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 8-2 στο 16.31 με τον Τσίλη και με 15-8 με τον Λέμος στο 38.21. Η άμυνα του Ολυμπιακού "βραχυκύκλωσε" τον ΠΑΟΚ ο οποίος έμεινε στα 16 γκολ σε 60'. Ο ΠΑΟΚ με κάποια μικρά καλά διαστήματα μείωνε στο παιχνίδι αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε πάλι στο 16-9 και στο 17-10 και 18-11 με δυο γκολ του Λέμος.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Μαστρογιάννη σε 18-12 αλλά ο Μπούμπαλο απάντησε κάνοντας το 19-12 στο 55.11.  Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με δυο συνεχόμενα γκολ μείωσε σε 19-14 αλλά ο Λέμος με πέναλτι έκανε το 20-14 στο 58.01. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο με γκολ του Πετρίδη απλά ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 21-16.

Ο ΠΑΟΚ την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί την ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Βέροια με τον Φίλιππο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 21-16
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 6-1, 6-2, 8-2, 9-5, 10-6 (ημχ.), 11-7, 15-9, 16-10, 17-11, 19-12, 21-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 3, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 6, Ρέινα 1, Ασβεστάς, Κανδύλας 1, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Κόντης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Δεληχρήστος, Τσίλης 5.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής, Παλάσκας 2, Τζόνο 3, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Τάσκοβιτς 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαΐδης, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 1, Δελλιάς, Γιόσμου 1.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 2/3-4/6

Συγκεκριμένα ο παρατηρητής, αλλά και οι διαιτητές έγραψαν τα παρακάτω:

«Οι οπαδοί του γηπεδούχου σωματείου εξύβριζαν κατ’ επανάληψη αθλητή, εθνικά σύμβολα και γενικά την Β’ ομάδα. Δόθηκαν οδηγίες στον παρατηρητή να καταγράψει να τα κατωτέρω»

«Υβριστικά συνθήματα εκτεταμένης εντάσεως προς φυσικά πρόσωπα και προσβολή εθνικών συμβόλων: «1) Πριν την έναρξη του αγώνα οι οπαδοί του γηπεδούχου σωματείου εκφωνούσαν ομαδικώς και κατ’ επανάληψη το σύνθημα «Βούλγαροι» κατά της Β’ ομάδας. Έγιναν συστάσεις και ανεγράφη στο φύλλο αγώνα
2) Το ίδιο επαναλήφτηκε στο 36:24. Διεκόπη ο αγώνας έγιναν συστάσεις και κατεγράφη το γεγονός
3) Στο 37:40 οι οπαδοί των γηπεδούχων εξύβριζαν ομαδικώς κατ’ επανάληψη τον παίκτη της Β’ ομάδας Πετρίδη «Είναι π… του Πετρίδη η μάνα». Έγιναν διακοπή, συστάσεις και κατεγράφη.