Πέρασε από την Πολίχνη ο Πρωτέας - greekhandball.com

Πέρασε από την Πολίχνη ο Πρωτέας

Μεγάλη νίκη με 29-30 μέσα στην Πολίχνη επί του Δια, πέτυχε ο Πρωτέας Άρτας, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών. Η ομάδα του Κύρου Σαράφη παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, μόλις 2 αγώνες πριν από τη λήξη της κανονικής περιόδου, μόλις 2 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρα Πυλαία και 1 από τη Δράμα 86, ενω η ομάδα του Στέλιου Υετίωνος ισοβαθμεί με τον Ζαφειράκη στην 4η θέση με 20 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός μέχρι τα τελευταία λεπτά του, προσφέροντας πολλές συγκινήσεις
στους αρκετούς φίλους του αθλήματος, που τον παρακολούθησαν. Αγωνιστικά το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 13-13.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Άρτας παρουσιάστηκε καλύτερη και ιδιαίτερα μετά το 45' φτάνοντας να προηγείται με 4 τέρματα διαφορά, για να πάρει στο τέλος μια σπουδαία νίκη στην έδρα ενος αντιπάλου με τους ίδιους στόχους.

Α.Σ. Δίας Πολίχνης - Α.Ο. Πρωτέας Άρτας 29-30
5λεπτα: 4-3, 5-4, 8-8, 9-10, 11-10, 13-13 ημιχ., 14-16, 17-17, 20-20, 22-23, 26-27, 29-30 τελ.

Α.Σ. ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Υετίων Στυλιανός): Χατζηγιαννίδης, Ανδρεαδάκης, Τραιάνος 5, Λυμπούδης, Ιλέρης 6, Θαναηλάκης 2, Μποσνακίδης, Μακέδας, Νικολαϊδης 4, Μπάντης 9, Ιωαννίδης, Ραζακιάς, Αργυρόπουλος, Τσιρογιάννης 3, Παπαδόπουλος.

ΑΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ (Κύρος Σαράφης): Τλούπας 1, Ντάλας 1, Κίτσος 3, Τσέλιος Ν. 9, Γιολδάσης 2, Τσούλος (τ/φ), Τσέλιος Γ., Κώστας (τ/φ), Κάντσης 6, Vujanovic 6, Μπίζγκα 2, Κολιός.