Τον έριξε από την κορυφή - greekhandball.com

Τον έριξε από την κορυφή

Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο που επικράτησε με 29-32 στα Ιλίσια επί του μέχρι αυτή την αγωνιστική επικεφαλής της βαθμολογίας του ομίλου Ηλυσιακού, ρίχνοντας τον στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ από την αρχή του αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί καμία από τις δυο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι το σφύριγμα της κόρνας του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τον Ηλυσιακό να προηγείται στο σκορ με 13-12.

Ανάλογη η εικόνα και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι

μέχρι το 40' όπου το σκορ ήταν ισόπαλο (20-20). Απο εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, κατάφεραν με ενα σερί 2-6 σε ενα πεντάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, χτίζοντας μια διαφορά 3-4 τερμάτων, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος, που τους βρήκε να πετυχαίνουν μια μεγάλη νίκη με 29-32.

Ηλυσιακός - Πανιώνιος 29-32 (ημίχρονο 13-12)
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-4, 6-7, 7-9, 9-10, 13-12, (ημ) 17-16, 20-20, 22-26, 24-28, 26-29, 29-32 (τελ.)

Ηλυσιακός: Αποστόλου, Όσσινο 3, Τσερπές, Σοκόλης, Τσέτσος, Διαμαντάκος 3, Σουρβίνος, Μαντζουράτος, Κοντογιώργος 4, Ξεσφίγγης, Ζαγγανάς, Ιωαννίδης 10, Κώνστας, Τσεύλικος 9, Ανδρεάδης, Κυριακόπουλος.

Πανιώνιος: Κορντέιρο, Δριμαλάς 5, Λάζαρης 3, Νικολόπουλος 8, Μωραϊτης 2, Κοντάκος 1, Λέκκας 1, Σακελλαριάδης, Ρούντος, Αργυρός, Ζαφειράκος 2, Μπλαχούρης, Γκότσης 2, Οικονόμου 8, Κουμασίτης, Χαντζής.