Στην κορυφή ο Άρης Νικαίας με άμυνα γρανίτη - greekhandball.com

Στην κορυφή ο Άρης Νικαίας με άμυνα γρανίτη

Τη νίκη πήρε ο Άρης Νικαίας μέσα στο Βολο επί του Κένταυρου Αγριάς με το επιβλητικό 11-21, χάρη στην άμυνα γρανίτη που έπαιξαν οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου στο δεύτερο ημίχρονο. ο Αρης Νικαίας, με τη νίκη αυτή απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, εκμεταλλευόμενος την ήττα του Σεριφάτου από τα Βριλήσσια.

Στο αγωνιστικό μέρος, τίποτα δεν προδίκαζε μια τέτοια εξέλιξη, αφού στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας το προβάδισμα ενος τέρματος (6-7). Κι ενώ όλη περίμεναν ενα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο, η
ομάδα του Τάκη Μελετάκου, με καταπληκτική άμυνα, αφού σε ενα ημίχρονο δε΄χτηκε μόλις 5 γκολ, κατάφερε με αποτελεσματικότητα στην επίθεση να μετατρέψει το παιχνίδι σε μονόλογο, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 11-21.

ΑΓΕ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ ΒΟΛΟΥ - ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 11-21
5λεπτα: 1-2, 2-3, 4-4, 5-6, 6-6, 6-7 (ημιχ) 7-11, 7-13, 8-16, 9-18, 10-20, 11-21

ΑΓΕ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ ΒΟΛΟΥ  (Τσιάπας Ιωάννης): Σαμαράς, Κρατήρας 2, Αργέντος, Mano, Μακρής, Αστέρης, Αρβανιτίδης, Λοϊζου 5, Καραπαναγιωτίδης, Καρανάσιος, Ασαρίδης 2, Ζωναρόπουλος 1, Νούλης 1, Μιμίκος, Μιχαηλίδης, Μακρής.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Παναγιώτης Μελετάκος): Ποταμούσης, Αθανασίου 2, Δημητρόπουλος 1, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μελετάκος 5, Μαλανδρένιας 1,, Μπίλος 7, Τόιτος 4, Χρηματόπουλος (τ/φ), Τσάτσας, Κρητικός, Χαρμπής 1, Χρόνης (τ/φ), Γραμματικόπουλος,
Διαιτητές: Χρηστίδη - Γούσιας