Τεράστιο διπλό του Κιλκίς επί του Δούκα, τον οποίο πλησίασε στον ένα πόντο ο ΠΑΟΚ ! - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη για τον ΓΑΣ Κιλκίς στον Βύρωνα επί του Δούκα με 28-27, η πρώτη για την βορειοελλαδίτικη ομάδα μετά από 3 μήνες , διάστημα στο οποίο σημείωσε 1 ισοπαλία και γνώρισε 5 ήττες.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ζαφειράκη Νάουσας στη Μίκρα και μείωσε στον 1 βαθμό τη διαφορά του από τον Δούκα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 27-28

Με γκολ του Μέτση σε κενό τέρμα στην εκπνοή, το αξιόμαχο και επίμονο Κιλκίς κατέβαλε με 28-27 τον Δούκα που προηγείτο στο σκορ διαρκώς έως το 40΄.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 23-25 στο 52΄, ο Ζιβούλοβιτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 27-27 στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως, το αποτέλεσμα κρίθηκε από το γκολ του Μέτση.

Ο Δούκας, που αγωνίσθηκε δίχως τους Αραπακόπουλο-Γερουλάνο, πλην του Μυλωνά, διατυπώνει παράπονα για τη διαιτησία των Βήτα-Σκλαβενίτη, για αποφάσεις τους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Μποτσκάρεφ του Κιλκίς με 12 τέρματα στο ενεργητικό του.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-4, 8-5, 11-7, 13-10, 14-12 (ημίχρονο), 16-15, 19-18, 20-22, 24-23, 26-26, 27-28. ΔΟΥΚΑΣ  (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Παγιάτης, Νικολαίδης, Χατσατουριάν 1, Μπατής 5, Κολεζάκης, Παναγιώτου 5, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Χουρσουντιάν 3, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης, Κοβάνης, Ζιβούλοβιτς 8, Κολλυρης, Δικαιούλιας 3.

ΚΙΛΚΙΣ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κυπραίος 3, Μήγγας 3, Φαχουρίδης Στ. 3, Ελευθεριάδης, Γιαννακίδης, Δημάκης 3, Βαφειάδης, Μποτσκάρεφ 12, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Αρ., Εντσίν 1.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 5/5-4/4.

ΠΑΟΚ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 31-25

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 8-5, 10-8, 12-11, 15-13 (ημίχρονο), 18-15, 21-18, 24-19, 29-20, 31-22, 31-25.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 8, Παπαγεωργίου 1, Νικολαϊδης 2, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ., Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 3, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 2, Χατζίδης, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 5.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 8, Τσαγκέρας 4, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 2, Πινακούδης, Σαράφης 5, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας, Φερλαχίδης, Λόλας 2.

Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-2/2.