Νίκη-θρίλερ για Πυλαία, επικράτηση και για τον Διομήδη - greekhandball.com

Νίκη-θρίλερ για Πυλαία, επικράτηση και για τον Διομήδη

Πυλαία και Διομήδης Αργους συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα με νίκες επί του Αερωπού Εδεσσας και του Πανελληνίου αντίστοιχα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 24-23

Στη Μίκρα η Πυλαία νίκησε 24-23 τον Αερωπό Εδεσσας σε ματς που κρίθηκε στο τέλος με το γκολ του Αλεξανδρίδη και την ανεπιτυχή επίθεση του Αερωπού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 21-22 και στο 58.45'' ισοφάρισαν σε 23-23 με πέναλτυ του Παπαγιάννη, με κόκκινη κάρτα για τον Αντωνιάδη.

Ωστόσο, η Πυλαία αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, όχι μόνο σκόραρε αλλά αμύνθηκε επιτυχώς στην επίθεση του Αερωπού κι έφθασε στην επιτυχία.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 2-5, 4-6, 7-6, 10-7 (ημίχρονο), 13-10, 15-14, 17-17, 19-18, 21-21, 24-23.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοϊσίλιεφ, Παλάσκας, Θ. Αντωνιάδης 1, Ν. Αντωνιάδης, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντάνουλετ, Τσορτέκης 1, Βαρδάκας, Μπίλιας 2, Αλεξανδρίδης 4, Τ. Τριανταφυλλίδης, Δ. Τριανταφυλλίδης 8, Κυριακίδης 3, Τζιάκης, Θεολόγης, Τζέλη.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Τζουβάρας): Αθανασίου, Ονουφριένκο 4, Τζουβάρας, Ρόμπης, Μαρίνος, Κράλλης, Παπαγιάννης 8, Πέραζιτς, Μπουτκάρης 3, Βέρεμτσουκ, Σεντσένκο 3, Μισαηλίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Γάτσης, Τοτίδης, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 58:45 Θ. Αντωνιάδης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/3-5/4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 29-19

Στη Νέα Κίο ο Διομήδης επιβλήθηκε 29-19 του Πανελληνίου, με 3 γκολ από τον νεοαποκτηθέντα Κρητικό ενώ η αθηναϊκή ομάδα είχε στον πάγκο της τον Θόδωρο Γκίνη.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ(Ζαραβίνας): Κωστούλας 1, Κρητικός 3, Αναστασίου 1, Τσάκαλος 2, Τσέλιος 5, Τερλέτσκι 1, Τσακουρίδης 1, Ασβεστάς 3, Μπάγιος 2, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστακίδης, Μάνθος 3, Μπεκιάρης, Καρκαγκέλης 1, Νικολίνταης, Στεφανίτσης 6.

ΠΓΣ(Γκίνης): Τζανακάκης, Ακαπεντασβίλι 1, Τραϊκόφσκι 1, Δούγιας 1, Αναγνωστόπουλος 2, Βερτζώνης 2, Παπαδόπουλος, Στάθης 7, Μαυρομάτης, Νάκος, Ρούσος 3, Σκουρτάι, Κουτουλογένης 1, Αλικάκος 1.

Διαιτητές: Φωκίτης- Λεφάκης, Κόκκινη: 21:27 Τσακουρίδης Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/3-2/2.