Σπουδαία νίκη για την Δράμα επί της ΑΕΚ ! - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη για την Δράμα επί της ΑΕΚ !

Μεγάλη νίκη για την Δράμα, εντός έδρας, επί της ΑΕΚ με 29-26, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Δράμα είχε μόνο ήττες στα 16 προηγούμενα παιχνίδια της με την ΑΕΚ, ωστόσο, έφθασε δίκαια στην επιτυχία σε αυτή την αναμέτρηση, με πρώτο σκόρερ τον, πρώην παίκτη της Ενωσης, Κοτσιώνη με 7 γκολ.

Στο 40΄ η ΑΕΚ προηγείτο 17-20 ενώ στο 53΄ το σκορ ήταν 25-25, αλλά, στα τελευταία 7 λεπτά πέτυχε μόλις ένα γκολ και δέχθηκε 4 από την μαχητική Δράμα.

Πλέον, η προοπτική της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο για την ΑΕΚ που έμεινε 4 πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό ενώ οι βαθμολογικοί συσχετισμοί για τις θέσεις 3-6 είναι πλέον εξαιρετικά λεπτοί στην βαθμολογία : Δούκας 22 πόντοι, ΠΑΟΚ 21, Δράμα 20, Διομήδης 19.

Την Τετάρτη 28/2 στις 6 μ.μ. θα παίξουν ξανά Δράμα-ΑΕΚ σε νοκ άουτ προημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδος.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-11, 12-13 (ημίχρονο), 14-15, 17-20, 21-21, 23-23, 25-25, 29-26.

ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 7, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 4, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τόσκας 6, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 1, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 3.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 2, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος 1, Τόμε, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 3, Λέμος 4, Κεδέρης 2, Σαλέμ.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-2/2.