Με Τζηρά ο Δούκας απέκλεισε τον ΠΑΟΚ ! - greekhandball.com

Με Τζηρά ο Δούκας απέκλεισε τον ΠΑΟΚ !

Πρόκριση στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών για τον Δούκα, που πέρασε από τη Μίκρα με το νικηφόρο 24-22 επί του ΠΑΟΚ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό από τον νικητή του προημιτελικού Αρης Νικαίας-Διομήδης Αργους.

Αυτή είναι η 10η πρόκριση του Δούκα σε Final 4 Κυπέλλου Ελλάδος και ως ηγετική φυσιογνωμία είχε τον έμπειρο εξτρέμ Τζηρά που πέτυχε 10 γκολ.

Στο ημίχρονο, ο Δούκας προηγήθηκε με 15-13, ανέβασε την υπέρ του διαφορά στα 4 γκολ ( 14-18 και 17-21 ), αλλά, ο Μποροντάϊ με τις επεμβάσεις του και η συνολική λειτουργία των φιλοξενουμένων τους έδωσαν την νίκη-πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο ένα γκολ προς το τέλος, με 21-22 και 22-23, αλλά, ο Δούκας κράτησε το προβάδισμα και έφθασε στην νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-11, 13-15(ημίχρονο ), 14-16, 16-18, 17-19, 18-20, 19-21, 22-24.

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκιγκόφ, Ελευθεριάδης 5, Τσαμουρίδης 1, Νικολαϊδης 4, Παπάζογλου 2, Βελισσαρίου, Τζωρτζίνης 1, Αποστόλου, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 4, Κουκμίσης 3, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Λαδάκης, Τριανταφυλλίδης Αν.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 10, Παγιάτης 3, Μπατής, Τσακουρίδης 4, Παναγιώτου 1, Γερουλάνος 1, Αναστασίου, Γιάντσα 1, Χαριτωνίδης, Ζαφειράκης, Γκάσεβιτς 2, Κολλύρης, Στεφανίτσης 2.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν.

Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/0, 7/6

Μετά τη λήξη του αγώνα, σύμφωνα με τα αναγραφόμενα στο φύλλο αγώνα, ο Προπονητής του ΠΑΟΚ Πάνος Γούσιος  απευθυνόμενος στον διαιτητή Μ. Τζαφερόπουλο, του είπε με έντονο ύφος: «Τι ήταν αυτά που σφύριξες. Μας Γ….σες.