Μπάουερ και Κοτανίδης έδωσαν την πρόκριση στον Ολυμπιακό ! - greekhandball.com

Μπάουερ και Κοτανίδης έδωσαν την πρόκριση στον Ολυμπιακό !

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτυ με 39-37 ( 30-30 κανονική διάρκεια, 35-35 παράταση ) στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών, καθώς, απέκλεισε την Δράμα εκτός έδρας, με χάρη στις πολύτιμες επεμβάσεις του τερματοφύλακα του Κώστα Κοτανίδη, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτυ ( των Χαϊτίδη και Μωραϊτη ).

Στην εκπνοή του αγώνα, όπως συνέβη και με τον Αερωπό στο πρωτάθλημα, ο Μπάουερ είχε σωτήρια επέμβαση σε πέναλτυ που κέρδισε η Δράμα και το οποίο μάλιστα εκτελέσθηκε δύο φορές.

Η νίκη-πρόκριση κατοχυρώθηκε για τον Ολυμπιακό με εύστοχο πέναλτυ του Δομπρή.

Στον ημιτελικό, ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ που απέκλεισε την Πυλαία.

Στο ημίχρονο, η Δράμα είχε προηγηθεί 18-17 με πρωταγωνιστή τον Τόσκα σε ένα ματς όπου οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο και οι άμυνες ήταν ευάλωτες.

Στο δεύτερο μέρος οι  γηπεδούχοι, με ανεβασμένο τον τερματοφύλακα Παπάζογλου, προηγήθηκαν με 29-25 στο 54’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 3-0 και μείωσε σε 29-28, ο Τόσκας έκανε το 30-28 για τους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 30-30 στο 59:20 μετά από τέρματα των Κανδύλα και Παπαβασίλη.

Στην τελευταία επίθεση της Δράμας οι διαιτητές υπέδειξαν πέναλτι στο 59:59 καταλογίζοντας επαφή του Νιοκάς στον Παπαγεωργίου που επιχείρησε να σουτάρει από τη γωνία. Ο Σίνα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, όμως οι διαιτητές υπέδειξαν επανάληψη δείχνοντας ότι δεν είχαν σφυρίξει για την εκτέλεση. Ο Σίνα ανέλαβε και πάλι να εκτελέσει, όμως αυτή τη φορά ο Τόμας Μπάουερ τον σταμάτησε.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα δύο πεντάλεπτα της παράτασης. Στο 66:35 η Δράμα προηγήθηκε με 34-32 και στο 67:25 με 35-33, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 35-35 στο 69:07, το οποίο ήταν και το σκορ της παράτασης, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κώστας Κοτανίδης αναδείχθηκε σε ήρωα για τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-8, 11-10, 14-13, 18-17 (ημίχρονο), 20-18, 22-20, 25-23, 26-24, 29-26, 30-30 (κ.α.), 33-32, 35-35 (παρ.), 37-39 (πεν.)

ΔΡΑΜΑ 86 (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 8, Φιλίππου, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 5, Σίνα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Βέμπερ 11, Πασιάς 2, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 3, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Ζιβούλοβιτς (57:29 - επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 3/3 - 8/8