Η Δράμα προχώρησε με νίκη, παρά τη γενναία αντίσταση της ΧΑΝΘ - greekhandball.com

Η Δράμα προχώρησε με νίκη, παρά τη γενναία αντίσταση της ΧΑΝΘ

Ξεπερνώντας τη ψυχολογική φόρτιση από τον ( περιπετειώδη ) αποκλεισμό της από την τελική φάση του Κυπέλλου, η Δράμα ( φωτο αρχείου ) κέρδισε με 34-29 την ΧΑΝΘ για την  Handball Premier και διατηρεί τις ελπίδες της για την τετράδα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Ωστόσο, η ΧΑΝΘ πραγματοποίησε αξιέπαινη εμφάνιση, είχε ουσιαστική βοήθεια από τον πολύπειρο Παλάσκα, που σκόραρε 12 φορές ( 3 πέναλτυ ) και μάλιστα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 17-15 ενώ ήταν μπροστά και με τρία γκολ ( 16-19 στο 35΄ ) και διετήρησε προβάδισμα στο 40΄ ( 21-23 ), αλλά, στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρεί άλλα αποθέματα αντίστασης απέναντι στους γηπεδούχους που έφθασαν στην κατάκτηση των δύο βαθμών.

Χάρη στην ανατροπή που έκανε η Δράμα, διαμόρφωσε το σκορ σε 28-25 στο 50΄ με επιμέρους σερί 7-2 και στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησε τον έλεγχο του αγώνα ενώ Μωραϊτης και Ζιβούλοβιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερς καθώς πέτυχαν από 6 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-7, 9-8, 11-10, 13-15, 15-17 (ημίχρονο ), 16-19, 21-23, 25-24, 28-25, 31-27, 34-29.

ΔΡΑΜΑ  (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 6, Λαζαρίδης, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 4, Τορνικίδης 2, Τόσκας 5, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 3, Ζιβούλοβιτς 6, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 1.

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Παλάσκας 12, Σκούφας, Σαρηγιαννίδης, Σαράφης 1, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης, Ιωαννίδης, Δάιος, Βαρδάκας 3, Κουκλοτίδης 2, Γιαννακίδης, Μπίλλιας 4, Καράγγελος, Αγαθόνικος, Σαμαράς, Κυριακίδης 6.

Διαιτητές: Γράψας - Κυριακού. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 3/2 - 3/3