Ο Αερωπός επέστρεψε στις νίκες, καταβάλλοντας την Πυλαία - greekhandball.com

Ο Αερωπός επέστρεψε στις νίκες, καταβάλλοντας την Πυλαία

Επιστροφή στις νίκες για τον Αερωπό που επιβλήθηκε με 28-24 της Πυλαίας στην Εδεσσα σε συνάντηση  για την 16η αγωνιστική της Handball Premier.

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-11 μετά από αμφίρροπη εξέλιξη, η οποία εν μέρει διαφοροποιήθηκε στην επανάληψη, στο συναρπαστικό ωστόσο παιχνίδι, με τον Αερωπό να ξεκινά καλύτερα, να πετυχαίνει σερί 3-0 και να ανεβάζει τη διαφορά στα 4 γκολ, κρατώντας την σε αυτά τα επίπεδα έως το τέλος απέναντι στη μαχητική Πυλαία η οποία ωστόσο έχασε τον Ζαφείρη που αποβλήθηκε με  τρία δίλεπτα στο 38:50.

Διαμαρτυρόμενος στους διαιτητές είδε την κόκκινη ο συνοδός της Πυλαίας Αμπατζίδης, στο 55΄.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μποκάρεφ με 6 γκολ ενώ ο Σεϊρεκίδης με 7 τέρματα ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Πυλαία.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 5-5, 7-7, 9-8, 12-11 (ημίχρονο ), 15-11, 18-14, 19-15, 22-18, 25-21, 28-24.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ  (Τούτσης): Κωστακίδης 3, Τσέλιος 2, Γιοβάνοβιτς, Μήγγας 3, Τοτίδης, Κράλλης 2, Σεμεντσένκο 3, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 5, Μποκάρεφ 6, Νέλσον 1, Γιαννούσης, Μπούλκιν 3, Γεωργαλής, Παπαγιάννης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Ανανιάδης): Ζαφείρης, Μανωλούδης 3, Αντωνιάδης 1, Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος, Γιαννακίδης, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 2, Αλεξανδρίδης 4, Κυριακίδης, Αθανασιάδης, Αλατσατιανός, Σεϊρεκίδης 7, Στογιάνοβιτς 1, Κουκμίσης 4 Σιγγιρίδης 2.

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-11. Κόκκινη: Ζαφείρης (38:50 - τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/2 - 6/4.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα : "Στο 55ο λεπτό του αγώνα, αποβλήθηκε προοδευτικά με κόκκινη κάρτα ο συνοδός της ΑΕΣΧ Πυλαίας, Αμπατζίδης Ιωάννης, διότι εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τους διαιτητές".