Με εξαιρετική Αμπίλντα, διπλό για το Πανόραμα στην Αρτα ! - greekhandball.com

Με εξαιρετική Αμπίλντα, διπλό για το Πανόραμα στην Αρτα !

Με καταπληκτική στο δεύτερο ημίχρονο την 27χρονη περιφερειακή από το Καζακστάν Ντάνα Αμπίλντα, το Πανόραμα σημείωσε εμφατική επιτυχία, χάρη στη νίκη της με 28-24 στην Αρτα επί της Αναγέννησης και ενδεχομένως αυτό το αποτέλεσμα δημιουργεί νέα δεδομένα για την 4η θέση της βαθμολογίας, με την ομάδα της Ηπείρου να προηγείται πλέον 4 πόντων της ΑΕΚ ( που έχει αγώνα λιγότερο καθώς υποδέχεται την Κυριακή την Πυλαία ) και του Πανοράματος.

Η Αρτα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με 13-11 στην ανάπαυλα, αλλά, το Πανόραμα ( έστω και δίχως την Ροντρίγκες που έπαθε θλάση στο ζέσταμα ) αντεπιτέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε από την αρχή το προβάδισμα με σερί 5-1, διαμόρφωσε το 18-23 στο 50΄ και κράτησε τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το τέλος.

Σε διάστημα από το 30΄ έως το 50΄, το Πανόραμα με πολύ καλή άμυνα, δέχθηκε μόλις 5 τέρματα ενώ έβαλε 12.

Η Αμπίλντα δήλωσε στο greekhandball.com :

'' Ηταν ένα σπουδαίο παιχνίδι, οι αντίπαλοι ήταν δυνατοί αλλά εκμεταλλευθήκαμε τις αδυναμίες τους στο δεύτερο ημίχρονο και κερδίσαμε συνδυάζοντας το μυαλό και την καρδιά μας ''.

Πρώτη σκόρερ της Αρτας η Τριετίνα με 8 τέρματα, κόστισε ενδεχομένως στη γηπεδούχο ομάδα και η αστοχία της στα πέναλτυ, καθώς έβαλε μόλις 1 σε 4 εκτελέσεις.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-4, 7-6, 10-8, 11-10, 13-11 (ημίχρονο ), 14-16, 17-19, 17-20, 18-23, 21-25, 24-28.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ  (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Τριετίνα 8, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 3, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 2, Σαΐντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 6, Προκοπίδου 2, Κοβτούν 3, Τσβετκόσκα, Παπακοσμά.

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Βακάλης): Φλώρου, Λιούκα, Εμμανουηλίδου 2, Γ. Παπαδοπούλου, Τσάρτσιου 4, Μιχαλάκου, Αμανατίδου 7, Κουκλοτίδου 2, Αγν. Παπαδοπούλου 3, Μήγγα, Νικολάου 1, Αμπράμοβιτς, Βράμπα, Γκονσάλβες, Κουλούρη, Αμπίλντα 9.

Διαιτητές: Μερτινιάν - Τόλιος. Δίλεπτα: 4-6. Κόκκινη: Κοβτούν (56:32 - τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 4/1 - 1/1