Πέρασε ( και ) από την Κατερίνη ο Φαίακας - greekhandball.com

Πέρασε ( και ) από την Κατερίνη ο Φαίακας

Ο Φαίακας Κέρκυρας πέρασε νικηφόρα από την Κατερίνη, καθώς νίκησε τον Αρχέλαο με 32-27, σε ματς για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.

Η ομάδα της Πιερίας ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο ( στο 15΄ το σκορ ήταν 5-5, στο 20΄ 8-8 και στην ανάπαυλα 11-15 ) αλλά δεν άντεξε στην  πίεση του περισσότερου έμπειρου Φαίακα στην επανάληψη, αν και έπαιξε έως το τέλος με αξιοπρέπεια.

Με την εμφάνιση και την επιτυχία του ο Φαίακας υπενθύμισε ότι είναι και παραμένει βασικός διεκδικητής της ανόδου στην Handball Premier ενώ είχε ως πρώτους σκόρερς τους Δ.Δελλή ( 8 γκολ ) και Κακαφίκα ( 7 γκολ ).

Τα πεντάλεπτα: 1-4,3-5,5-5,8-8,9-11,11-15 ( ημίχρονο ), 12-17,12-22,16-23,19-28,23-31,27-32.

Διαιτητές : Λινάρδος - Νικολαίδης.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Κοσμίδης, Μάνης, Κουλόλι, Ράντος 6, Χατζηιωαννίδης, Μαυρόπουλος 6, Θυμιόπουλος 4, Κ.Παπανάκος 5, Ξώνης 1, Εγγλέζος 2, Ξεφτέρης, Χ.Παπανάκος, Παρθενόπουλος 3, Φουστάνης, Χαραλαμπίδης, Κανταρτζής.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ:  Ανδριώτης, Κοσκινάς, Τσίλης 5, Κακαφίκας 7, Αλαμάνος 1, Δημητρέλος 1, Κόντης 2, Κυπριώτης, Δ.Δελλής 8, Πίτος 4, Τσιλιμπάρης, Ζέρβας 2, Ν.Δελλής, Νάστος 2, Προβατάς.

Δίλεπτα : 9-0  , Πέναλτι : 0/0-4/4.