Μεγάλο διπλό του Φαίακα σε εξαιρετικό ματς στο Κιλκίς ! - greekhandball.com

Μεγάλο διπλό του Φαίακα σε εξαιρετικό ματς στο Κιλκίς !

Σπουδαίας σημασίας νίκη για τον Φαίακα Κέρκυρας στο Κιλκίς με 24-23 σε ντέρμπι για την Α2 Εθνική Ανδρών ανάμεσα σε άξιους και μεγάλους αντιπάλους !

Οι Κερκυραίοι είχαν πάθος και στιβαρή άμυνα μετά το νωθρό ξεκίνημα τους το οποίο επωφελήθηκε πρόσκαιρα το Κιλκίς που προηγήθηκε με 9-4 στο 15΄.

Πολύ όμορφο και αθλητικό παιχνίδι, που εντέλει κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ από το 25΄ έως το 55΄ και τον Φαίακα να ξεφεύγει με 24-21 στο 58.30'', τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 24-23 στο 59.50'', αλλά, να μην καταφέρνουν να φθάσουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Ο Δημάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Κιλκίς με 8 γκολ, όσα πέτυχε και ο Κόντης για τον Φαίακα, που δέχθηκε χάρη στην σφικτή άμυνα του μόλις 14 γκολ από το 15΄έως το τέλος της συνάντησης.

Τα πεντάλεπτα :  4-1, 6-2, 9-4, 10-7, 11-10, 12-12 ( ημίχρονο ), 14-13, 15-15, 17-16, 18-18, 21-22, 23-23.

Διαιτητές :  Λινάρδος-Νικολαϊδης.

Δίλεπτα :    4-3               Πέναλτυ : 1/1, 3/3

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ :  Κυπραίος 1, Σ.Φαχουρίδης 3, Ελευθεριάδης 4, Δημάκης 8, Βαφειάδης, Χ.Μαυρόπουλος, Α.Μαυρόπουλος, Καριοφύλλης 1, Καρβουνίδης, Λασκαρούδης, Πιστόλας, Α.Φαχουρίδης, Τριανταφύλλου, Γιαννακόπουλος 6.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ : Ανδριώτης, Τσίλης 3, Κακαφίκας 2, Κουλούρης, Κόντης 8, Κυπριώτης, Δ.Δελλής 6, Πιτός 3, Τσιλιμπάρης, Κορακιανίτης 2, Προβατάς , Νάστος.