Με σερί 11-1, ανατροπή και νίκη του Πανελληνίου ! - greekhandball.com

Με σερί 11-1, ανατροπή και νίκη του Πανελληνίου !

Ο Πανελλήνιος συνέχισε το νικηφόρο σερί στο αθηναϊκό ντέρμπι, καθώς, επικράτησε 32-23 της Δόξας Βύρωνος στην Κυψέλη σε συνάντηση για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Χαρακτηριστικό είναι ότι το ματς ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, ωστόσο, από το 47΄ και για τα 13 τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν δίχως γκολ και με σερί 11-1, ο Πανελλήνιος ανέτρεψε το σε βάρος του 21-22 από το 45΄ και έφθασε στη νίκη με διαφορά 9 τερμάτων μάλιστα.

Για τον Πανελλήνιο η απουσία από το 37΄ έως το τέλος του πρώτου σκόρερ του έως εκείνο το σημείο, Χατζηγιάννη, ο οποίος σκόραρε τα από τα 18 γκολ της ομάδας του, ξεπεράσθηκε από την συλλογική προσπάθεια ενώ εντέλει Χατζηγιάννης και Κωστόπουλος ήταν οι πιο παραγωγικοί παίκτες των ''Ολυμπιονικών'' με 7 γκολ ο καθένας και πρώτος σκόρερ της Δόξας ο Πέρρος με 8 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα :  3-2, 7-3, 8-6, 10-7, 12-11, 16-15 ( ημίχρονο ), 17-17, 18-19, 21-22, 25-23, 27-23, 32-23.

Διαιτητές : Μπράμου-Ζήσης

Δίλεπτα :     4-4              Πέναλτυ : 2/1, 3/2

Κόκκινη στο 36.48'' για τον Χατζηγιάννη του Πανελληνίου, επειδή στην εκτέλεση ρίψης 7 μέτρων η μπάλλα χτύπησε στο κεφάλι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ :  Τζανακάκης, Ψαρρός, Κωστόπουλος 7, Αθανασάκος, Σάλα 2, Διάρας, Παπαδόπουλος, Οικονόμου 3 , Αναγνωστόπουλος 5, Βερτζώνης 2, Ζαφείρης 2, Ξηρόπουλος, Σκουρτάϊ 3, Μπαλάσκας 1, Βλαχοθανάσης, Χατζηγιάννης 7.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ :  Μπαρτζώκας, Λάλας 1, Λαμπρόπουλος, Τσερπές, Ορκας 3, Κολιούλης 2, Κουρουτζίδης 1, Συμεωνίδης , Σιατιρλής 2, Μαυρομμάτης, Αϊβάζης 1, Σχοινοχωρίτης 5, Πέρρος 8, Λάγιος, Πολυμενόπουλος, Αποστόλου.