Ο Ολυμπιακός πήρε την 12η σερί νίκη του με τον μαχητικό Δούκα - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός πήρε την 12η σερί νίκη του με τον μαχητικό Δούκα

Tις 12 σερί νίκες έφθασε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα καθώς κατέβαλλε και τον Δούκα στην Ηλιούπολη, με 31-28.

Οι ''ερυθρόλευκοι'', που είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Βέμπερ με 8 γκολ, είχαν το προβάδισμα μετά το 20΄, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 15-10, ήταν μπροστά στο 50΄ με 26-22, αλλά, κινδύνευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο από τον μαχητικό αντίπαλο τους που έπαιξε και πάλι ελλιπής ( και από τον Ολυμπιακό, ωστόσο, απουσίασαν οι Παπαδόπουλος-Νιοκάς-Κοτανίδης ).

Στο 57΄ ο Δούκας μείωσε σε 28-27 και στο 58΄ με πέναλτυ  ο Στεφανίτσης πέτυχε το 28-28.

Ακολούθησε το 29-28 στο 58.30'' από τον Κανδύλα και οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε κενό τέρμα με τον Γιάντσα. Ο Γκρατζάν πραγματοποίησε το 30-28 στο 59.46'' κρίνοντας το αποτέλεσμα ενώ στην εκπνοή ο Μοντόρο, σε κενό τέρμα σημείωσε το 31-28.

Τα πεντάλεπτα : 1-2, 1-3, 5-5, 8-7, 12-8, 15-10 ( ημίχρονο ), 17-12, 21-17, 24-20, 26-22,  28-26, 31-28.

Διαιτητές : Σκλαβενίτης-Βήττας

Δίλεπτα : 3-3  Πέναλτυ : 3/2, 2/2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ :  Μπάγιος, Παπαβασίλης 4, Μοντόρο 6, Οστρούτσκο 2, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Σλαβούλιτσα, Δομπρής 3, Κανδύλας 3, Μιχαηλίδης, Μπάουερ, Γκρατζάν 2, Λιόλιος 1, Ρούσσος, Παπαδημητρίου, Καραμπουρνιώτης 1.

ΔΟΥΚΑΣ : Μποροντάϊ, Μπατής 2, Νικολίνταης, Γιάντσα 4, Ντούνης, Παναγιώτου 5, Στεφανίτσης 5, Κολλύρης, Αναστασίου 2,  Χαριτωνίδης, Παγιάτης 4,  Τζηράς, Γερουλάνος, Κολεζάκης, Κοβάνης 3, Γκάτσεβιτς 3.