Το ''θρίλερ'' στη Νέα Φιλαδέλφεια, δεν είχε νικητή - greekhandball.com

Το ''θρίλερ'' στη Νέα Φιλαδέλφεια, δεν είχε νικητή

Τα Βριλήσσια πίστεψαν έως το τέλος στο θετικό αποτέλεσμα, απέσπασαν τον βαθμό της ισοπαλίας στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Ιωνικό με το τελικό 29-29, αν και έχαναν ( ακόμα και με 4 τέρματα, 24-20 στο 45΄και 26-22 στο 49΄), σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους.

Επτά γκολ από τον Χερουβείμ που ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, μαζί με τον Δεληχρήστο των γηπεδούχων, σε ένα ματς αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο και με δραματική εξέλιξη και έκβαση στην επανάληψη, με διαδοχικές ισοπαλίες στο σκορ στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι στο 53’ προηγούντο με  27-25, κέρδισαν πέναλτι και είχαν δύο παίκτες παραπάνω, λόγω δίλεπτων αποβολών σε Τσικογιαννόπουλο και Βαμβακά, ωστόσο,  δέχθηκαν επιμέρους σκορ 5-2 στα τελευταία 7 λεπτά, καθώς ο Χαντέλης έχασε το πέναλτι και στη συνέχεια ο Χερουβείμ με όμορφο σουτ από την περιφέρεια και ο Βλάχος έγραψαν το 27-27 (56’). Ο Δεληχρήστος έκανε το 28-27, ο Χερουβείμ ισοφάρισε ξανά (28-28), ενώ ακολούθησαν άλλα δύο γκολ από Αϊβαλιώτη και Στάθη για το τελικό 29-29 με τις δύο ομάδες να χάνουν και από μία επίθεση στο τελευταίο λεπτό.

Αρκετές οι καίριες αποκρούσεις του πολύ καλού γκολκίπερ του Ιωνικού Ν.Φ., Μπραουδάκη.

Ατυχος στάθηκε στο 58΄ ο Τρούλος των γηπεδούχων καθώς σε πτώση του στο τεραίν έσπασε τα μπροστινά δόντια του.

Τα πεντάλεπτα :  3-2, 3-4, 6-8, 7-9, 10-10, 14-13 ( ημίχρονο ), 17-16, 22-19, 24-20, 26-23, 27-26, 29-29.

Διαιτητές : Νάσκος-Χαρίτσος

Δίλεπτα :      4-4                 Πέναλτυ :  1/0, 2/2

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. :  Κουκουλάς 4, Ταουσάνης, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Ελοζιέουα, Χελιώτης, Μπαλάσκας 2, Τρούλος 2, Μελετάκος 5, Δεληχρήστος 7, Συγγάρης, Χαντέλης 1, Αϊβαλιώτης 1, Βασιλείου 1, Μπούτος 6.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ :  Π.Στάθης 5, Κορκολής, Βαμβακάς 2, Χουρσουντιάν 1, Πέρρος 4, Τσικογιαννόπουλος, Ζαρίκος 2, Καραμασιώτης, Χερουβείμ 7, Αντωνιάδης, Νικολακόπουλος, Καραμασιώτης, Βλάχος 1, Τόμπρος 3, Πανταζής 2, Χάλαρης 2.