Με 8 στα 8 ο Πανελλήνιος σταμάτησε το αήττητο του Αρη Ν. - greekhandball.com

Με 8 στα 8 ο Πανελλήνιος σταμάτησε το αήττητο του Αρη Ν.

Την όγδοη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος πέτυχε ο εξαιρετικός Πανελλήνιος που υποχρέωσε στην πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής τον Αρη Νίκαιας, με 28-23 στην Κυψέλη.

Ο Πανελλήνιος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με 13-9, με σημαντική βοήθεια από τον τερματοφύλακα του Παπαδόπουλο και προσεκτική άμυνα ενώ είχε τον έλεγχο στη ροή του σκορ και στην επανάληψη, έστω και αν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 17-15 στο 40΄.

Με τους ''Ολυμπιονίκες'' να ξεφεύγουν με 22-16 στο 48΄ , ουσιαστικά καθορίστηκε η τύχη του παιχνιδιού παρά την πρόσκαιρη αντίδραση του Αρη Νικαίας με το 22-18.

Για τον Πανελλήνιο πρώτος σκόρερ ο Χατζηγιάννης που πέτυχε 11 γκολ ( τα 5 με πέναλτυ σε 6 εκτελέσεις ) ενώ ο Αρης Ν. , που δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και έκανε αρκετά λάθη, είχε πιο πολλά γκολ από τον Κλιμάνογλου ( με 5 ).

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 9-5, 10-7,10-9, 13-9 ( ημίχρονο ), 14-10, 17-15, 20-16, 22-18, 25-20, 28-23.

Διαιτητές : Μερτινιάν-Τόλιος

Κόκκινη στον Σκουρτάϊ του Πανελληνίου στο 39.50'' για επικίνδυνο παιχνίδι, κόκκινη και στον Γραμματικόπουλο του Αρη Νικαίας στο 51.18'' για τον ίδιο λόγο.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ:  Τζανακάκης, Ψαρρός, Κωστόπουλος 1, Αθανασάκος, Σάλα, Διάρας 1, Παπαδόπουλος, Οικονόμου 2, Αναγνωστόπουλος 3, Βερτζώνης, Ζαφείρης 6, Σκουρτάι 3, Μπαλάσκας, Βλαχοθανάσης, Αλικάκος 1, Χατζηγιάννης 11 .

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Ρεπούλιας, Ακάλεστος 1, Ασβεστάς, Πετράκος, Μελετάκος 2, Αθανασίου 4, Τόμσον 3, Νάκος 4, Τζάνος, Μαραμαθάς 1, Κλιμάνογλου 5, Χαρμπής 2, Τζουβάρας 1,  Γραμματικόπουλος, Καλαμπόκης, Σιμόπουλος.

Δίλεπτα:  6-6 , Πέναλτι : 6/5-5/5.