Επική πρόκριση του Φαίακα στις Συκεές, στα πέναλτυ ! - greekhandball.com

Επική πρόκριση του Φαίακα στις Συκεές, στα πέναλτυ !

Ο Φαίακας Κέρκυρας ήταν ο νικητής στο θρίλερ των Συκεών, όπου επικράτησε με 33-32 του Φοίβου σε αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδος, όπου προχώρησε αποκλείοντας τον αντίπαλο του.

Στο ημίχρονο ο Φαίακας προηγείτο με 15-11, το ματς ωστόσο τέλειωσε με 23-23 καθώς ο Φοίβος κάλυψε τη σε βάρος του διαφορά.

Στην παράταση, διατηρήθηκε η ισοπαλία με επιμέρους σκορ 6-6 ενώ στα πέναλτυ, πιο ψύχραιμος ο Φαίακας προχώρησε με 4-3 και συνολικό σκορ 33-32.

Κορακιανίτης και Δ.Δελλής σημείωσαν 21 από τα 33 γκολ των φιλοξενουμένων, μεγαλύτερη διασπορά τερμάτων για τον Φοίβο που είχε ως πρώτο σκόρερ τον Ατσίμοβιτς με 7 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα :  3-0, 4-2, 4-3, 5-7, 7-11, 11-15 ( ημίχρονο ), 13-15, 15-17, 16-19, 17-20, 20-22, 23-23 ( κανονικός αγώνας ), 3-4, 3-2 ( παράταση ), 3-4 ( πέναλτυ ), 32-33 ( τελικό αποτέλεσμα ).

Διαιτητές : Θεοδοσίου-Παπούλιας

Δίλεπτα :   1-5              Πέναλτυ : 2/2, 3/1

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ :  Ατσίμοβιτς 7, Βραχιολίδης 1, Δεληζάνος 5, Δέλιας, Κουβράκης 6, Λυκοστράτης 1, Μαντάς 1, Μαρκατάτος , Μουταφίδης 1, Παντικίδης 5, Πατσιάς 1, Σιούλης 4, Στανκίδης , Τζιάκης, Τσιρανίδης , Φώτογλου.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ :  Τσιλιμπάρης , Πιτός 5, Κορακιανίτης 9, Κόντης 5, Προβατάς , Καστρινός, Δ.Δελλής 12, Νάστος 1, Βραδής, Κυπριώτης , Κακαφίκας 1, Ζέρβας, Ν.Δελλής. Γάγακας.