Με το... ένα πόδι στην Handball Premier ο ΕΣΝ Βριλησσίων - greekhandball.com

Με το... ένα πόδι στην Handball Premier ο ΕΣΝ Βριλησσίων

Με το... ένα πόδι στην Handball Premier βρίσκεται ο ΕΣΝ Βριλησσίων, ο οποίος επικράτησε με 24-21 του Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων στο ντέρμπι κορυφής, σε ματς για την 4η αγωνιστική της Β' φάσης (1ος όμιλος, θέσεις 1-6) της Α2 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, ήδη από το 15ο λεπτό (7-3) διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας και στο ημίχρονο προηγούνταν με 12-9.

Στην επανάληψη, ο ΕΣΝ Βριλησσίων συνέχισε να διατηρείται σε θέση «οδηγού» και στο 50ο λεπτό είχε προβάδισμα τεσσάρων γκολ (21-17). Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ένα τέρμα (22-21), πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο, ο ΕΣΝ Βριλησσίων φάνηκε αποτελεσματικός στην άμυνα, δεν δέχθηκε γκολ στα εναπομείναντα λεπτά, σκόραρε δις και τελικά πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 7-3, 10-4, 10-4, 12-9 (ημίχρονο), 15-10, 19-13, 21-16, 21-17, 22-21, 24-21

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ: Καμπούρης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος-Περράκης 11, Στάθης, Γλύκας 1, Πανταζής 5, Αντωνιάδης, Νικολακόπουλος, Σωτηρίου, Βαμβακάς 4, Αναστασίου 2, Γρέκας, Χρυσολώρας 1, Παϊπάης, Μπινιάρης, Κορκολής

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: Κουσκουλιάνος, Μπίλος 1, Μάγκος, Αμανατίδης 4, Τσαγκουλής 1, Μουλιάτος 5, Βούλγαρης 2, Οικονόμου, Καραμαγκέλας, Σοφικίτης, Αργυριάδης 2, Καμπουράκης 3, Θάνος, Μακρυγιάννης 2, Καπετάνιος, Γαραντωνάκης 1

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 6-7 (Απευθείας κόκκινη: Παϊπάης, 50:10, επικίνδυνο παιχνίδι), Πέναλτι: 5/6-1/2