Κυρίαρχη η Εκμάθηση Αθλημάτων επί του Κερκυραϊκού - greekhandball.com

Κυρίαρχη η Εκμάθηση Αθλημάτων επί του Κερκυραϊκού

Την δεύτερή του νίκη, και πάλι εντός έδρας, στην Β' φάση (2ος όμιλος, θέσεις 1-6) της Β' Εθνικής πανηγύρισε η Εκμάθηση Αθλημάτων, με αντίπαλο τον Κερκυραϊκό, καθώς επικράτησε με 36-22.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, όμως ο Κερκυραϊκός κατάφερε να προηγηθεί και στο 10ο λεπτό βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 3-5. Η Εκμάθηση Αθλημάτων, παρ' όλα αυτά, πέτυχε να ισοφαρίσει (10-10) πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, στο οποίο προηγούνταν με 13-12.

Στο δεύτερο μέρος, η Εκμάθηση δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα, διατηρούσε διαφορά ασφαλείας και κυριάρχησε.

Σημειώνεται πως αρχηγός των φιλοξενούμενων ήταν ο 15χρονος (γεννημένος το 2007) αθλητής, Κωνσταντίνος Κούρκουλος (αριστερά στην φωτογραφία).

ΑΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ - ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ 36-22

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-5, 6-7, 8-7, 10-10, 13-12 (ημίχρονο), 16-13, 20-16, 24-16, 27-18, 33-20, 36-22

ΑΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ: Κοπαΐδης 7, Γαλανός 5, Κυριμλίδης 3, Μασούρας, Θαναηλάκης 4, Παπαμάρκος 2, Λυμπούδης 1, Λόγια 4, Μπαμπλέκης 1, Ιμσιρίδης Θ. 5, Νιντερέγγερ 4, Ιμσιρίδης Κ.

ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ: Koυρτέσης 6, Κούρκουλος Κ. 4, Σιδέρης 3, Ασμάνογλου 4, Μπουχτσής, Σκορδίλης 1, Κατσικώστας, Ντούκο 1, Ρίκος, Ξενίδης 3, Μεσημέρης, Νικομανής

Διαιτητές: Bαγγελτζίκης-Τορνικίδης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/2-1/1