Βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Β' Εθνικής για τους Αμφικτύονες Λαμίας - greekhandball.com

Βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Β' Εθνικής για τους Αμφικτύονες Λαμίας

Βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Β' Εθνικής έκαναν οι Αμφικτύονες Λαμίας, που επικράτησαν εντός έδρας (29-25) του ΑΟ Πολιτείας, στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής (1ος όμιλος - Α' υποόμιλος) του Πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν στα πρώτα 15 λεπτά, όμως στο 20ο λεπτό ο ΑΟ Πολιτείας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (10-10). Στο 25ο λεπτό το παιχνίδι επίσης ήταν ισόπαλο (12-12), όμως το ημίχρονο έληξε με σκορ 15-14 υπέρ των Αμφικτυόνων Λαμίας.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και το 50ο λεπτό. Ωστόσο, στα τελευταία 10 λεπτά, το σύνολο της Λαμίας κατάφερε να διευρύνει την διαφορά και τελικά κυριάρχησε.

ΑΜΦΙΚΤΥΟΝΕΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΑΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ 29-25

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 5-1, 8-6, 10-10, 12-12, 15-14 (ημίχρονο), 17-17, 19-18, 21-19, 23-21, 28-22, 29-25

ΑΜΦΙΚΤΥΟΝΕΣ ΛΑΜΙΑΣ: Παπαδούκας, Παπαγεωργίου 3, Ρούσσος 4, Βλάχος, Μηνιώτης 4, Σιάππας, Λαμπράκης, Καραγάτσιος, Γκούρπιας 3, Πουγκασιώτης 4, Μακρής, Νταφλούκας 3, Γεωργαντάς 2, Μαντζώρος 6

ΑΟ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ: Θεοδώρου, Τηνιακός, Μουρελάτος 8, Ζέρβας 2, Κατρής 8, Δουνάκης 3, Τερλεμές 1, Ξηρός, Βασιλείου 3

Διαιτητές: Βελάνη - Παλαμιώτης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 3/3-2/2