«Διπλό» του Ιδομενέα Γαλατά επί του Έσπερου Καλλιθέας, αλλά... χαμόγελα και στις δύο ομάδες - greekhandball.com

Εκτός έδρας νίκη επί του Έσπερου Καλλιθέας πέτυχε ο Ιδομενέας Γαλατά, ο οποίος επιβλήθηκε των αντιπάλων του με 22-26, σε ματς για την 14η και τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης (1ος όμιλος - Α' υποόμιλος) της Β' Εθνικής.

Χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα, ο Ιδομενέας προκρίθηκε ως 3ος στην Β' φάση, καθώς υπερέχει στην τριπλή ισοβαθμία (στους 13 πόντους) τόσο σε σχέση με τον Έσπερο Καλλιθέας, όσο και σε σχέση με τους Αμφικτύονες Λαμίας.

Παρ' όλα αυτά, στην επόμενη φάση προκρίθηκε απευθείας, ως 4ος και ο Έσπερος Καλλιθέας (υπερέχει στην ισοβαθμία των Αμφικτυόνων Λαμίας). Και αυτό καθώς, αν και ο 4ος του α' υποομίλου θα διασταυρωνόταν με τον 1ο του β' υποομίλου, με σκοπό να συγκροτηθεί ο επόμενος όμιλος, εντούτοις ο β' υποόμιλος δεν θα λάβει χώρα και έτσι ο Έσπερος εξασφάλισε, χωρίς αγώνα μπαράζ, το τελευταίο «εισιτήριο».

Η ομάδα των Χανίων βρισκόταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, το ημίχρονο της οποίας έληξε με σκορ 9-11. Οι γηπεδούχοι πίεζαν, ωστόσο ο Ιδομενέας μπόρεσε να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας μετά από το 35ο λεπτό και τελικά κυριάρχησε.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΓΑΛΑΤΑ 22-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-7, 5-9, 6-10, 9-11 (ημίχρονο), 13-14, 15-18, 15-20, 16-23, 19-24, 22-26

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Aντωνιάδης, Αρβανιτίδης 1, Μπλάτσος 2, Κωτσονάρος 4, Πανταζής 4, Δελαπόρτας, Τσέλιος 1, Παναγόπουλος, Πριοβόλος, Καυκούλας 6, Μάνθο 2, Τοτάζι, Τυμπαντόγλου, Πολυμέρος 2

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΓΑΛΑΤΑ: Παντελάκης, Σκαλιδάκης, Παπαδάκης, Φαλτσέτας 6, Κισκηράς 1, Σπυρλιδάκης 1, Καμαριανάκης 1, Χουτόπουλος 10, Τσιόγκας, Παπαϊωάννου 5, Αλευράκης 2, Καλατζάκης, Πατσουράκης, Μιχελάκης

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-7 (Κόκκινη: Πριοβόλος, 47:29, επικίνδυνο παιχνίδι, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 3/3-4/5