Η νίκη ήλθε από την περιφέρεια για τον ΠΑΟΚ κόντρα στους '' Λύκους '' - greekhandball.com

Η νίκη ήλθε από την περιφέρεια για τον ΠΑΟΚ κόντρα στους '' Λύκους ''

Με τους περιφερειακούς παίκτες του Σεϊρεκίδη-Μισαηλίδη-Στογιάνοβιτς να σημειώνουν 20 από τα 34 γκολ της ομάδας τους, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 34-29 του Διομήδη Αργους στη Μίκρα,  σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε με τρόπο αμφίρροπο και μόλις στην εκπνοή του, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε και απέκτησε προβάδισμα 3 τερμάτων σε βάρος των φιλοξενουμένων ( 18-15 ).

Ο Διομήδης, ωστόσο, αντέδρασε και στο 38΄ με το γκολ του Μάλλιου πλησίασε στο ένα γκολ ( 22-21 ), αλλά, στη συνέχεια, σταδιακά, οι γηπεδούχοι, με υπομονή, απέκτησαν και πάλι σταθερό προβάδισμα το οποίο μάλιστα διεύρυναν στα τελευταία 5 λεπτά, φθάνοντας εντέλει στην επικράτησε με 5 γκολ.

Αξιέπαινη η προσπάθεια του πάντα ισχυρού και ανταγωνιστικού Διομήδη,  ωστόσο, ο ΠΑΟΚ είχε πιο πολλές εναλλακτικές λύσεις και εντέλει έφθασε σε μία σπουδαία νίκη σε ένα ματς με εξαιρετικό ενδιαφέρον και όμορφο ρυθμό.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις με την ρουμανική Μπάϊα Μάρε στη φάση των «16» του EHF European Cup, με την πρώτη να διεξάγεται το Σάββατο στις 18:00 στην Ρουμανία.

Τα πεντάλεπτα :  3-4, 7-6, 10-10, 11-10, 14-13, 18-15 ( ημίχρονο ), 21-19, 24-22, 27-24, 28-26, 31-27, 34-29.

Διαιτητές :  Γράψας-Κυριάκου.

Eξη δίλεπτα σε βάρος του ΠΑΟΚ και εννέα δίλεπτα σε βάρος του Διομήδη που έπαιζε από το 47΄ χωρίς τον Ολιβέϊρα και από το 54΄ δίχως τον Μπετζιλαλί.

Τα πέναλτυ 6 στα 7 για τον ΠΑΟΚ και 1 στα 4 για τον Διομήδη.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 4, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης 11, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης , Τριανταφυλλίδης, Στογιάνοβιτς 4, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 5.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Βασιλόπουλος): Τζίμπουλας 3,  Γ. Μούγιτς 3, Μάλλιος 6, Τερλέτσκι, Λαστσάκοφ 4, Κωστούλας , Αναγνωστόπουλος 1, Μπακ 3, Μπετζιλαλί , Μάνθος 7, Τσερνικάου 2,  Ολιβέιρα , Μανασάκης.