«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος - greekhandball.com

«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελλήνιος

Tην πέμπτη διαδοχική του νίκη πανηγύρισε ο Πανελλήνιος, ο οποίος επικράτησε με 26-31 του Αθηναϊκού σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος - Β' υποόμιλος). Ο Αθηναϊκός, αντίθετα, παρέμεινε δίχως νίκη για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι.

Ο Πανελλήνιος προηγούνταν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, το ημίχρονο της οποίας -στο 20ο λεπτό, ο Αθηναϊκός μείωσε στα δύο τέρματα, ενώ στο 10ο λεπτό έχανε με επτά γκολ και στο 15ο λεπτό με πέντε γκολ- έληξε 15-16. Μετά από το 40ο λεπτό, η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη κατάφερε να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα και τελικά επικράτησε.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 26-31

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 2-9, 5-10, 10-12, 11-15, 15-16 (ημίχρονο), 18-19, 18-24, 20-27, 22-28, 23-30, 26-31

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παντελάκης, Σταυρινόπουλος 1, Τσικριτέας 3, Κραουνάκης, Στυλιανός, Κατσίκης 6, Ορφανόπουλος, Παπαϊωάννου, Οικονομίδης, Μπεκιάρης, Φάμπατς 11, Λογοθέτης 2, Σακάλογλου, Σομπιρακούλ 1, Τσεύλικος 2

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Ρεπούλιας, Ζαφείρης, Κωστόπουλος 4, Ξανθόπουλος, Μαραμαθάς 3, Βερτζώνης, Μαρινάκης, Νάκος 4, Μαυρομάτης, Οικονόμου, Ζιώγας, Καραγκιοζίδης 4, Αναστασάκης, Αλικάκος 4, Χατζηγιάννης 12, Παντελόπουλος

Διαιτητές: Mερτινιάν - Γιακαλής, Δίλεπτα: 7-5 (Aποβολή: Κραουνάκης, 37:52, απευθείας κόκκινη), Πέναλτι: 4/5-6/7