«Διπλό» του Αερωπού Έδεσσας, που προσπέρασε την Δράμα και ανέβηκε στην δεύτερη θέση - greekhandball.com

Ο Αερωπός Έδεσσας προσπέρασε την Δράμα και αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας (σ.σ. πλέον έχει 16 πόντους και οι Δραμινοί 15), καθώς πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη (27-30), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier (2oς όμιλος).

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, το οποίο έληξε 14-13. Ωστόσο, ο Αερωπός, με σερί 0-4 στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, ανέτρεψε το σκορ και στο 45ο λεπτό ήταν σε θέση «οδηγού» με 14-17. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι δεν απώλεσαν το προβάδισμα και τελικά επικράτησαν.

ΔΡΑΜΑ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 27-30

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 9-7, 11-9, 14-13 (ημίχρονο), 14-17, 16-19, 19-21, 22-24, 23-27, 27-30

ΔΡΑΜΑ: Παπάζογλου 1, Πούλιος, Μπουγκαρίνοβιτς 1, Νίκολιτς 3, Χαϊτίδης 6, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 5, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 4, Κρανιώτης, Σίνα 2, Καφαντάρης 4

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: Αθανασίου, Τσέλιος 5, Μήγγας 3, Γάτσης, Κράλλης 2, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 4, Μποτσκάρεφ 6, Κυριακού 9, Ταραμονλής, Γερμασέβιτς 1, Κριβιτς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 6-5, (Αποβολή: Μήγγας, 59:39, απευθείας κόκκινη, παρεμπόδιση ρίψης), Πέναλτι: 2/4 – 5/5