Νίκη του Διομήδη Άργους, που επιβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, επί της Σαλαμίνας - greekhandball.com

Νίκη του Διομήδη Άργους, που επιβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, επί της Σαλαμίνας

Ο Διομήδης Άργους, με «όπλο» την άμυνά του κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε (32-25) στην έδρα του της Σαλαμίνας, που ακόμη δεν έχει βαθμό στο Πρωτάθλημα (1ος όμιλος).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο και στην συνέχεια οι νησιώτες πήραν το προβάδισμα. Ο Διομήδης κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και στο 20ο λεπτό προηγούνταν με 11-10. Η ομάδα του Χριστόφορου Μπακαούκα ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-15 υπέρ του Διομήδη. Στην επανάληψη, οι Αργίτες κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, παρά την προσπάθεια που κατέβαλε η Σαλαμίνα.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΣΑΛΑΜΙΝΑ 32-25

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 7-9, 11-10, 12-14, 17-15 (ημίχρονο), 18-16, 21-17, 24-20, 27-22, 29-23, 32-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Σεβέλεφ 2, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Τσέγιοβιτς, Χιόνης 3, Μούγιτς Γ., Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Ορφανός 1, Κωστούλας, Σιατιρλής, Μάνθος 4, Τσερνικάου 1, Πατασούρι 1, Μούγιτς Τ. 4, Ολιβέιρα 6

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Mπακαούκας 1, Κουτσόπουλος 5, Πετράκος 4, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Καρδάσης, Τρούλος 6, Κιτόπουλος, Τσομπανίδης 1, Βασιλόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Χαραλάμπους 5, Δίπλαρος 1, Γεωργακόπουλος

Διαιτητές: Μερτινιάν - Καρυδάκης, Δίλεπτα: 3-5 (Αποβολή: Σεβέλεφ, 49:45, κόκκινη και μπλε κάρτα, διότι «εσκεμμένα χτύπησε αντίπαλό του», όπως σημειώθηκε στο φύλλο αγώνος, στο οποίο προστέθηκε ότι το δελτίο του κρατήθηκε), Πέναλτι: 2/3-2/3