Πρώτη νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας μετά από τον Οκτώβριο, με αντίπαλο και πάλι τον Φαίακα Κέρκυρας - greekhandball.com

Κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με αντίπαλο τον Φαίακα Κέρκυρας ήταν ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος πέτυχε εντός έδρας νίκη (33-26), απέναντι στους νησιώτες, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής (2ος όμιλος) της Handball Premier.

Η ομάδα της Ημαθίας, που προηγούνταν με 18-13 στο ημίχρονο, δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα σημείο του αγώνα, στον οποίο διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στην πρώτη της επικράτηση μετά από τις 7/10/20, όταν είχε κατακτήσει και πάλι δύο βαθμούς επίσης κόντρα στον Φαίακα, στην Κέρκυρα (24-28). Από την άλλη, οι Φαίακες παρέμειναν στην τελευταία θέση (7η) της βαθμολογίας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 33-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 9-6, 12-8, 15-9, 18-13 (ημίχρονο), 21-15, 23-16, 25-18, 28-20, 32-23, 33-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Παπαγιάννης 4, Κακαφίκας 1, Καραγιοβάνης 1, Στανκίδης, Κωστακίδης 12, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 5, Τριανταφυλλίδης 8, Ρίζος, Μούγιτς, Σόφρανατς 4, Φιλόσογλου Κ., Τσαμήτρος, Φιλόσογλου Β., Μπαλτατζής 1

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Κοσκινάς, Κυριακίδης, Πάλλας 1, Ασμάνογλου 2, Δούγιας 5, Σουλάνης 3, Δημητρέλλος, Σκουρτάι 3, Ανδριώτης, Κόντης, Βλαχόπουλος 3, Δελλής 2, Ξιαμπάφτι, Δοΐκας, Γιαννακόπουλος 7, Νάστος

Διαιτητές: Nάσκος - Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 5/6-3/6