Ο ΓΑΣ Καματερού, με κορυφαία του γηπέδου την 16χρονη Κούρτη, επικράτησε άνετα του Αθηναϊκού - greekhandball.com

Εύκολα επικράτησε (18-26) ο ΓΑΣ Καματερού του Αθηναϊκού στην σημερινή (04/04) αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, στο γήπεδο του Βύρωνα, για τον 1ο όμιλο του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 15-9 στο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος διεύρυναν την διαφορά στο σκορ, μην αφήνοντας περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα, που σκόραρε για πρώτη φορά στο τρίτο πεντάλεπτο του ματς.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η 16χρονη αθλήτρια (περιφερειακή) των νικητών, Σωτηρία Κούρτη, που προέρχεται από ρήξη χιαστών και πέτυχε 12 τέρματα, τα περισσότερα στο παιχνίδι.

AΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 18-26

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 0-5, 2-9, 5-11, 5-13, 9-15 (ημίχρονο), 10-16, 11-19, 13-21, 15-23, 17-26, 18-26

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσαμπουικίδου, Δελατόλα, Δημακέα 2, Μάκρογλου Β. 1, Παπουτσιδάκη 9, Ταράση, Κούρου, Μαργέτα 4, Μπαράκου, Μάκρογλου Χ. 1, Μητροπούλου, Λάσκου, Βαρούχα, Παπαδημοπούλου 1, Συκιωτάκη

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ: Βασιλείου Μ., Παπαδοπούλου 9, Δαμάσκου 3, Καζάκη 1, Παπανικολάου, Λιβαρδά 4, Κούρτη 12, Φακινού, Χριστοπούλου 3, Αλιφιέρη, Λιούπη, Σπυροπούλου, Κατζούρα, Ψαρρή 1

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Λεφάκης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/4-5/5