Στο... ρελαντί η ΑΕΚ τον Ιωνικό, στη Νέα Φιλαδέλφεια - greekhandball.com

Στο... ρελαντί η ΑΕΚ τον Ιωνικό, στη Νέα Φιλαδέλφεια

Άνετα επικράτησε (21-35) η ΑΕΚ του Ιωνικού, στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier. Η Ένωση, που δεν... φόρτσαρε καθ' όλη την διάρκεια του ματς, προηγούνταν ήδη από το ημίχρονο με έξι τέρματα διαφορά (11-17). Ο Κεδέρης, ο οποίος σημείωσε συνολικά 7 γκολ και κέρδισε κάποια από τα πέναλτι στα οποία ευστόχησε ο Τζηράς, ξεχώρισε κυρίως στο πρώτο μέρος.

Οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν ομαδικά και ήταν αποτελεσματικοί. Θετική, παρ' όλα αυτά, σε γενικές γραμμές, ήταν η εικόνα και του Ιωνικού, οι παίκτες του οποίου «έκοβαν» αιφνιδιασμούς της ΑΕΚ και είχαν σχετική ομοιογένεια στην επίτευξη των γκολ. Περίπου από το 35ο έως το 45ο λεπτό της αναμέτρησης, ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου, Μπάουερ, απέκρουσε την μπάλα σε οκτώ τετ α τετ με αντιπάλους του και δικαίως, μετά την λήξη του αγώνα, αναδείχθηκε MVP, καθώς συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους από τους αθλητές των δύο ομάδων. Στο τελευταίο 15λεπτο οι Κυανόλευκοι έκαναν ροτέισον.

Σταμάτης Παπασταμάτης και Τόμας Μπάουερ (την φωτογραφία εξασφάλισε το greekhandball.com)

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ - ΑΕΚ 21-35

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 5-10, 10-12, 11-15, 13-17 (ημίχρονο), 13-19, 14-24, 15-27, 18-30, 19-31, 21-35

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Τσακνής, Σαμαράς 1, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 1, Ζαχάρης, Συγγάρης, Αποστολίδης 3, Βασιλείου, Μπούτος 3, Καραμασιώτης, Σιδηρόπουλος, Λιόλιος 3, Γιόσμου 3, Αλικάκος 2, Λόλας 2

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 4, Τζηράς 10, Δομπρής 1, Νικολαΐδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα, Φλορίδο, Κοτσιώνης, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 7

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης - Ζήσης, Δίλεπτα: 6 - 9, Πέναλτι: 1/2 - 7/8