Έτρεξε στον αιφνιδιασμό ο ΠΑΟΚ και επικράτησε 33-23 του Φαίακα Κέρκυρας - greekhandball.com

Έτρεξε στον αιφνιδιασμό ο ΠΑΟΚ και επικράτησε 33-23 του Φαίακα Κέρκυρας

Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα που του επέτρεψε να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 33-23 του Φαίακα Κέρκυρας στη Θεσσαλονίκη, πετυχαίνοντας έτσι την τέταρτη νίκη του σε 5 αγώνες και δεύτερη συνεχόμενη, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα.
Ο Δικέφαλος του Βορρά έθεσε τις βάσεις για τη νίκη από την αρχή, αφού μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και επέβαλλε γρήγορο τέμπο, χτυπώντας κυρίως μέσω αιφνιδιασμών. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους, οι οποίοι παρατάχθηκαν με υπηρεσιακό προπονητή τον Νίκο Πέρρο, έβγαλαν αντίδραση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν έστω και σταδιακά να μειώσουν κάπως τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν σωστή διαχείριση και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 9-4, 11-6, 14-7, 19-8 (ημίχρονο), 22-10, 23-14, 25-15, 26-18, 28-20, 33-23

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Γράψας

Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/2 - 2/3

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης, Γιορανίδης 2, Παλάσκας 7, Τσαναξίδης 2, Μέντουριτς 4, Λιάπης 3, Αποστόλου, Κυριακίδης, Στογιάνοβιτς 3, Σεϊρεκίδης 2, Καραγκιοζόπουλος 1, Τζωρτζίνης, Καβουσανάκης 5

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Δούγιας 5, Γιαννακόπουλος, Ντόσεν 2, Λε Πεγιέ, Κόντης 1, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης 1, Ελευθεριάδης 1, Χερουβείμ 3, Δελλής 2, Τριπσέφσκι, Γεωργαλής, Χάλαρης 5, Οντσέφ 2, Νάστος 1