Ο Άρης Νίκαιας το χάλκινο μετάλλιο! - greekhandball.com

Ο Άρης Νίκαιας το χάλκινο μετάλλιο!

Κριτική αγώνα: Μανώλης Νεόφυτος

Το χάλκινο μετάλλιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων πανηγύρισε ο Άρης Νίκαιας, επικρατώντας στο ΔΑΚ Συκεών του Διομήδη Άργους με 27-23, έπειτα από ματς που διαφήμισε το άθλημα και τη δουλειά που γίνεται στις υποδομές.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους, Κώστα Ρασπίτσο και καλή αμυντική λειτουργία στα κρίσιμα σημεία, οι Νικαιώτες απέκτησαν προβάδισμα τριών-τεσσάρων τερμάτων μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο συντήρησαν μέχρι τέλους. Το σημερινό είναι το δεύτερο μετάλλιο του Άρη στην κατηγορία, μετά το (επίσης) χάλκινο του 2017, πάλι με τεχνικό ηγέτη του τον Γιάννη Γρηγοράκη.

Ο Διομήδης άνοιξε το σκορ, αλλά ο Άρης ισοφάρισε στο 2' σε 1-1, ξεφεύγοντας  στο 11' με 5-2, στο 16' με 8-4 (ενώ είχε χάσει και δύο πέναλτι) και στο 20' με 9-6. Ο Διομήδης με αναπάντητα τέρματα (δυο αιφνιδιασμοί ανάμεσά τους) ισοφάρισε στο 24' σε 9-9, αλλά ο Ρασπίτσος με θαυμάσιες αποκρούσεις έδωσε στον Άρη την ψυχολογία και την ευκαιρία να ανακάμψει, να ξεφύγει στο 26' με 11-9 και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 13-12.
Για ένα δεκάλεπτο (30'-40') οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με προηγούμενο πάντα τον Άρη (15-14 στο 34', 16-15 στο 39'). Ο Διομήδης ισοφάρισε (17-17) στο 39' και προηγήθηκε (18-17) στο 41', αλλά ο Άρης στο 48' πέρασε μπροστά με 20-19, αυξάνοντας τη διαφορά στο 50' σε 22-19, χάρη σε αιφνιδιασμούς από καλή άμυνα και κλεψίματα. Ο Διομήδης έκανε ακόμη μία προσπάθεια, την ύστατη και μείωσε στο 52' σε 23-21, αλλά ο Ρασπίτσος δεν τον άφησε  να διεκδικήσει τη νίκη. Απέκρουε… τα πάντα και η ομάδα του, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του αντιπάλου, «απομακρύνθηκε» στο 57' με 25-21 και πήρε τη νίκη-μετάλλιο με 27-23.
Καλύτερος του αγώνα ο Κώστας Ρασπίτσος που ακολουθεί τα χνάρια του πατέρα και προπονητή του. Οι Νικαιώτες μπλόκαραν πολλές φορές αμυντικά τους –προβλέψιμους– αντιπάλους τους και πήραν δίκαια τη νίκη. Δεν υπάρχει κάποιος που να υστέρησε από τους θριαμβευτές. Ο Διομήδης βρέθηκε να «χτυπά» το ματς, αλλά του έλειψε το σκοράρισμα. Ήταν μέσα στο παιχνίδι, βέβαια και αυτό δείχνει πολλά για την ποιότητά του, αλλά τα «νεκρά» σημεία που είχε του κόστισαν. Το Κύπελλο Ήθους που κατέκτησε είναι δίκαιο και μία μεγάλη επιβράβευση για τους Λύκους.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 23-27
Πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-7, 6-9, 9-10, 12-13 (ημ.), 13-15, 16-17, 18-18, 19-22, 21-24, 23-27
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δάσκαλος): Αγγελόπουλος Διονυσόπουλος 3, Χαρατζούλι, Θεοφανόπουλος 4, Κωστούλας 9, Μητσόπουλος 2, Ντάκαρης 2, Παππάς, Ρούμπος, Σουλτανίδης, Χρόνης 3, Καρκαγκέλης, Κολιγλιάτης, Ορφανός.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Ρασπίτσος, Κομποθέκρας, Αλωπούδης 1, Πατσουλίνης 4, Τζώρτζης 2, Γαλάνης, Ταράτσας, Γιαννόπουλος 7, Παϊπάης 4, Αρώνης, Μπακακέας, Τσιλάκης, Καλαμπόκης 8, Σουρμελίδης 1, Ιεσσάι, Ασλανίδης.

Διαιτητές: Νάσκος – Νικολαΐδης
Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 0/1 – 1/4

Δικαιολογημένα έξαλλοι οι πανηγυρισμοί των παικτών του Άρης Νίκαιας για το δεύτερο μετάλλιο του συλλόγου στην κατηγορία Παίδων...