Το σήκωσε ο ΓΑΣ Καματερού! - greekhandball.com

Το σήκωσε ο ΓΑΣ Καματερού!

Κριτική αγώνα: Μανώλης Νεόφυτος

Κάτι ήξεραν τα κορίτσια του ΓΑΣ Καματερού όταν… προειδοποιούσαν «Θεσσαλονίκη ερχόμαστε». Πραγματοποιώντας ακόμη μία αψεγάδιαστη εμφάνιση στη Μίκρα, το Καματερό επιβλήθηκε της Νέας Ιωνίας με 27-18 και την «εκθρόνισε», κατακτώντας για δεύτερη φορά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων, τρία χρόνια μετά την πρώτη.

Ο ΓΑΣ πανηγυρίζει -αήττητος- το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων 2020 από τη Μίκρα μέχρι το Καματερό με όλους τους φίλους του, τις αθλήτριες του, τον προπονητή του, τη διοίκηση του και όσους μοχθούν σε αυτό τον σύλλογο από τα «πέτρινα» χρόνια του τότε προέδρου, Κώστα Τρισκογιάννη. Πώς θα μπορούσαμε να ξεχάσουμε τον πρώτο πρόεδρο και ιδρυτή του συλλόγου, εκ των ιδρυτών της ΟΧΕ, έναν άνθρωπο που έχτισε με τα ίδια του τα χέρια ανοιχτό γήπεδο…

Τα κορίτσια του Καματερού νίκησαν στον τελικό, ουσιαστικά, της διοργάνωσης, «σβήνοντας» όλα τα σενάρια που κάναμε περί τριπλής ισοβαθμίας. Δεν χρειάστηκε να τα ανασύρουμε. Οι νεαρές αθλήτριες της ομάδας βολεύονταν και με ισοπαλία, αλλά είχαν στόχο τη νίκη και μόνο τη νίκη. Και το απέδειξαν από το πρώτο λεπτό…
Μπήκαν δυνατά στο αγώνα και με πιεστική άμυνα προηγήθηκαν στο 5' με 2-0,ενώ η Νέα Ιωνία βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στο 5'45'' (2-1). Το Καματερό αύξησε την διαφορά στο 14' σε 7-1, η Νέα Ιωνία μείωσε στο 14' σε 7-3, αλλά οι τερματοφύλακες των νικητριών, Τσικνή και Κουτροδήμου, κρατούσαν τα δίχτυα τους ανέπαφα και ξεκινούσαν τις επιθέσεις της ομάδας τους που μεγάλωσαν τη διαφορά στο 24' σε 11-3. Το πρέσινγκ πάνω στην Κατερίνα Γιαννοπούλου από την Βασιλική Κίτσιου είχε σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Κώστα Κότσιρα, αφού δυσκόλεψε πολύ την επιθετική λειτουργία της Νέας Ιωνίας σε όλο τον αγώνα.

.Η διαφορά μεγάλωσε στο 25' σε 13-4. Η απερχόμενη πρωταθλήτρια αντέδρασε με τρία συνεχόμενα γκολ μειώνοντας στο 28' σε 13-7 και ακολούθως είχε πέναλτι στο δοκάρι, για να λήξει το ημίχρονο με αυτό το σκορ (το Καματερό έμεινε χωρίς τέρμα για πέντε λεπτά από το 25').
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με το ίδιο μοτίβο. Το Καματερό προηγήθηκε στο 35' με 17-8, στο 38' με 19-9 και στο 42' με 20-10. Η Νέα Ιωνία αντέδρασε και με τρία διαδοχικά γκολ μείωσε στο 45' σε 20-13, χωρίς, ωστόσο, να εκμεταλλευτεί τις αποβολές του Καματερού που έπαιξε ακόμη και με τέσσερις παίκτριες. Αντιθέτως το Καματερό αύξησε την διαφορά και πάλι στο 48' (22-13).Το υπόλοιπο παιγνίδι αποδείχτηκε τυπική διαδικασία. Πήγε γκολ-γκολ, με το σκορ 23-15 στο 50', 25-16, στο 52' και 26-17 στο 54', με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Τα συγχαρητήρια από εμάς ανήκουν και στις δύο ομάδες. Φυσικά δεν ξεχνάμε και τις υπόλοιπες που αγωνίστηκαν κάτω από συνθήκες πανδημίας. Από το Καματερό δεν υπάρχει αθλήτρια που να μην έδωσε όλες της τις δυνάμεις. Διακρίθηκαν όλες. Θα σταθούμε σαν αναφορά στις δυο τερματοφύλακες, την Χριστίνα Κουτροδήμου (απέκρουσε δύο πέναλτι) και στην Μαρσιάννα-Αγγελική Τσικνή που είχαν συνολικά 18 αποκρούσεις.
Η Νέα Ιωνία δεν τα κατάφερε. Γνώριζε την αντίπαλό της, την είχε «διαβάσει», αλλά φανέρωσε αδυναμία στο σκοράρισμα. Αν είχε αυτό το στοιχείο, θα το… πάλευε μέχρι τέλους. Η διαιτησία ήταν ακριβοδίκαιη και συνέβαλλε θετικά στο ωραίο παιχνίδι που έγινε. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας, το χάλκινο η Νέα Ιωνία. Αξιοσημείωτα, ο Δήμαρχος Αγίων Αναργύρων-Καματερού, Σταύρος Τσίρμπας και ο Αντιδήμαρχος, Ηλίας Αποστόλου, προσκάλεσαν τις πρωταθλήτριες στο Δημαρχείο, απόψε, μετά την επιστροφή της αποστολής.

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 18-27
Πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 1-7, 3-9, 5-13, 7-13 (ημ.), 8-17, 10-19, 12-20, 15-23, 18-26, 18-27
ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Κουτρούλης): Καψάλη, Λούκου 1, Γιαννοπούλου 4, Παπανικολάου 4, Μαριμπέλα 1, Μπιχάκη, Βαρβεράκη, Ωραιοπούλου 1, Μυλωνά 3, Χιντρι 1, Παναγιώτου, Νοροτσέα 2, Πέππα, Πανταζή 1, Γεωργακίδη, Παγιώτα.
ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Κότσιρας): Βουκλάρη, Καντζούρα, Κατσικά, Κίτσιου 8, Κούρτη 3, Λυτρίβη 1, Αλ. Μετάι 3, Ελ. Μετάι, Μπανασή 2, Παπαϊωάννου Ρ. 1, Πατρώνη 6, Ψαριώτη 3, Κουτροδήμου, Τσικνή, Παπαϊωάννου Δ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Γράψας
Δίλεπτα: 7-9, Πέναλτι: 0/3 – 7/8