Ανάσα παραμονής στο φινάλε ο Άρης Νίκαιας - greekhandball.com

Ανάσα παραμονής στο φινάλε ο Άρης Νίκαιας

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι παραμονής που κρίθηκε στην εκπνοή ο Άρης Νίκαιας «λύγισε» την αντίσταση της Προσοτάνης (41-40) και εξασφάλισε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την παραμονή του στην κατηγορία. Σε βάρος μάλιστα του αποψινού του αντίπαλου, ο οποίος πρέπει να κάνει το 2/2 για να έχει ελπίδες σωτηρίας. Στα του παιχνιδιού, για τις γηπεδούχους «καθάρισε» η Ανδρίτσου με 17 τέρματα, ενώ απ' την άλλη πλευρά η προσπάθεια της Σεβδίλη με 20 γκολ, έμεινε χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα.
Αποβολές στο φινάλε
Στο 60ο λεπτό του αγώνα ο προπονητής των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα βάσει του άρθρου Β' παράγραφος 10α. Όπως αναφέρουν οι διαιτητές «ενώ οι διαιτητές είχαν δώσει ελεύθερη ρίψη προς όφελος της Α ομάδας ο εν λόγω προπονητής, εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε κοντά στον διαιτητή που ήταν στην ρίψη και με ακραία αντιαθλητική συμπεριφορά του είπε: «Δεν ξέρετε τι σφυράτε, είστε απαράδεκτοι, γιατί δεν μας δώσατε πέναλτι στην προηγούμενη φάση;». Στο ίδιο λεπτό του αγώνα και ενώ έγινε ρίψη με διόρθωση κακής εκτέλεσης από τους διαιτητές, τη στιγμή της λάθος εκτέλεσης ρίψης η αθλήτρια της α' ομάδας Α.Ο.Α.ΟΔ Κορυδαλλού, Μαυρογιώργη Ζαφειρία αποβλήθηκε για σοβαρή αντιαθλητική συμπεριφορά βάσει του άρθρου 8 παράγραφος 9. Αμέσως μετά εκτελέστηκε σωστά η τελευταία ρίψη και ο αγώνας τελείωσε χωρίς περαιτέρω παραβάσεις.

Άρης Νίκαιας – Προσοτσάνη Δράμας 41-40
Τα πεντάλεπτα: 2-5, 5-9, 9-11, 13-13, 15-15, 20-18 (σκορ ημιχρόνου), 26-23, 30-27, 32-31, 36-35, 38-39, 41-40
Άρης Νίκαιας (Ανταλής Ι.): Διακογιάννη 5, Καραγιάννη 5, Σιτόγλου, Μαυρογιώργη Ζ. 2, Σαούλου, Μαυρογιώργη Δ., Σαββαλάκη 1, Σαραντάκου 5, Δωροθέου 4, Σιάπχα 2, Ανδρίτσου 17, Αχλαδιώτου, Σαββαλάκη, Μάνια, Παρελόπου, Ευαγγελάκου
Προσοτσάνη (Κιάκος): Λεωνίδου, Δικμάνη 1, Βουτσινά, Σπυρίδου, Αμβροσιάδου 6, Σαμπαντζή 1, Τσιαμούρα 3, Δουλκερίδου 1, Νούση 3, Ιωαννίδου 1, Σεβδίλη Αβρ. 20, Σεβδίλη Μ. 4, Παύλου, Κόρρα
Διαιτητές: Συρεπίσιος-Φωκίτης, Δίλεπτα 6-7 (αποβολές 1-0), Πέναλτι 5/6, 5/7