"Καθάρισε" από νωρίς ο Ολυμπιακός, άνετη επικράτηση επί της Πυλαίας - greekhandball.com

"Καθάρισε" από νωρίς ο Ολυμπιακός, άνετη επικράτηση επί της Πυλαίας

Ο Ολυμπιακός «πέρασε» με άνεση από την έδρα της Πυλαίας, επικρατώντας με 29-18 (14-5 ημίχρονο). Ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ αργός με το σκορ να κινείται σε χαμηλά επίπεδα. Ο Τζέριτς στο δέκατο λεπτό έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του διαμορφώνοντας το 6-3. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βελτιώσουν την επιθετική τους λειτουργία, παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης. Αντίθετα η ομάδα του Πάνου Γούσιου, η οποία είχε ουκ ολίγα προβλήματα απουσιών,  έδειξε να δυσκολεύεται στο επιθετικό κομμάτι.
Μετά την ανάπαυλα, το «σκηνικό» έμεινε το ίδιο, με τον Ολυμπιακό να έχει σταθερά τον έλεγχο, διευρύνοντας συνεχώς τη διαφορά στο σκορ. Στο τεσσαρακοστό λεπτό, ο Μπάγιος έκανε το 20-7, βάζοντας έτσι τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για ένα θετικό αποτέλεσμα. Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν ορισμένα σχήματα, ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 2-4, 3-5, 4-8, 5-10, 5-14 (ημίχρονο), 5-17, 7-20, 10-22, 13-24, 14-26, 18-29

Πυλαία: Κουκμίσης Κ. 3, Ανθομελίδης 3, Μπάτζιος 1, Τσόχας, Μέτσης 1, Κουκμίσης Ν. 1, Ραντούλοβιτς, Καραπαναγιωτίδης, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης, Αλεξανδρίδης 1, Ψωμαθιανός 2, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 2

Ολυμπιακός:Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 1, Μάλλιος 3, Τερλέτσκι, Τζέριτς 2, Κανδύλας 1, Σανίκης, Μπάγιος 7, Όστοϊτς 3, Δεληχρήστος 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 4

Δίλεπτα: 2-2. Πέναλτι: 1/3- 1/2