ΕΣΧΑ: Τρομερό φινάλε στη Νίκαια με νικητή τον Άρη (vid)- Τα αποτελέσματα των χθεσινών (30/1) αγώνων - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Άρης Νίκαιας σε παιχνίδι για το πρωτάθλημα της ΕΣΧΑ Εφήβων, επικρατώντας εντός έδρας του Ολυμπιακού με σκορ 24- 21. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματκό ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα ενός γκολ (22-21) και ενώ οι παίκτες του Γιώργου Καρασσαβίδη πίεζαν για την ισοφάριση, υπέπεσαν σε επιθετικό φάουλ, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Άρη, Εφραιμίδης, να πετύχει γκολ για την ομάδα του, από την μία εστία στην άλλη. Ο ίδιος μάλιστα, διαμόρφωσε και το 24-21, με τον ίδιο τρόπο. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κουκουλάς (10 γκολ).

Δείτε το βίντεο, το οποίο αναρτήθηκε στη σελίδα του Άρη Νίκαιας στο facebook, με τα δύο γκολ του Εφραιμίδη, από την μία εστία στην άλλη:

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: 24-21

Τα πεντάλεπτα: 02-01, 03-04, 04-05, 06-06, 07-07, 10-08 (ημίχρονο), 12-10, 15-13, 17-17, 19-20, 20-20, 24-21

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Εφραιμίδης  2, Ζιώγας 1, Θεοδώρου, Μπάλκος, Στάθης 7, Σάλα, Τσιβγούλης 4, Καραμπέκιος 4, Αναστασίου 4, Τόμσον, Γρέκας 3, Συρίγος , Βαρδαξόπουλος, Σάμιος , Μουσούλης, Ξυπνητός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: Κιαρτζίδης , Κουκουλάς 10, Κωστόπουλος, Βαζαίος 3, Κεμπισόγλου 2, Κετιμές, Κιουλτζίδης, Νάκος 1, Μαρινάκης, Παπαδάκης 4, Βληκίδης, Προκοπίου, Καραμπουρνιώτης Ι, Κουτουλογένης, Σωτηρίου, Γκένας.

Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 3/3- 2/2

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας και Δούκας επικράτησαν του Ηλυσιακού και του Πανελληνίου αντίστοιχα, για το πρωτάθλημα ΕΣΧΑ Εφήβων. Ο Μαλούσι σημείωσε δέκα γκολ για την ομάδα του Χρήστου Δημήτρουλα, ενώ στον αγώνα των "Εκπαιδευτηρίων", Γερουλάνος και Στεφανίστης πέτυχαν από επτά.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ- ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: 24-33

Ηλυσιακός: Χαραλαμπίδης Γ. 3, Μακσντί 8, Καντζαλίδης 4, Κουμαράκου, Κωσταπαππάς 2, Δημητρίου 2, Τζεβελέκης, Χαραλαμπίδης Μ. 4, Ζήσης, Δερμάνης, Καλαβάζης 1, Κόλλιας, Φούντας

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας: Μαλούσι 10, Σιατράς 9, Σπηλιόπουλος 3, Ρούτσιας, Τσακναρίδης 3, Σαλέχ, Μελίσσης 5, Χατζηζαφειρίου, Κοζίδης, Καρυτινός, Μπρισίμης, Παπανικολάου 3

Δίλεπτα  3-2. Πέναλτι: 1/1- 2/2

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: 42-24

ΑΣΕ Δούκα: Μάνος 3, Παγιάτης, Παναγιώτου 5, Χατσατουριάν 4, Αθανασόπουλος 2, Μπατής 1, Βασιλόπουλος, Πατρουλάκος 1, Κολεζάκης 6, Βούλγαρης 3, Ρούμπης 1, Γερουλάνος 7, Κωνσταντόπουλος 1, Βάρσος 1, Κασιώνης, Στεφανίτσης 7

Πανελλήνιος: Πετσούνης, Σμυρνιώτης, Γιαννουλάκης 3, Βερτζώνης 6, Παντελόπουλος, Κατάκαλος 4, Γιαννουδάκης 4, Γέτο, Ψαρρός 6, Ρεπούλιας 1, Κασόλας

Δίλεπτα: 2-2. Πέναλτι: 1/1- 3/3

Για το πρωτάθλημα ΕΣΧΑ Νέων, τα Βριλήσσια πήραν τους δύο βαθμούς της νίκης, απέναντι στον Δία Μοσχάτου- Ταύρου με σκορ 43-28, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μπέσκο (10 γκολ).

ΑΣ ΔΙΑΣ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ- ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ: 28-43

Τα πεντάλεπτα: 3-, 3-5, 6-10, 8-13, 10-18, 12-21 (ημίχρονο), 14-25, 17-27, 20-31, 21-33,23-29, 28-43

Α.Σ. Δίας Μοσχάτου- Ταύρου: Χαραλαμπίδης 10, Συρανίδης 8, Κωνσταντινίδης, Φυτόπουλος, Παναγιωτακόπουλος, Καραγιώργης 2, Παπαδημητρίου, Μπάρκουλας, Αποστολόπουλος 3, Παπαδημητρίου, Παρούσης 2, Δαφερέρας, Σιφναίος 2,Καλαντζής 1,Σκιάου

Ε.Σ.Ν. Βριλησσίων: Νικολινταής, Παναγόπουλος 8, Μπαρμπαρούσης 3, Καρούζος 1, Γκιλάκης Χ. 4, Γκιλάκης Σ. 9, Σταθάτος 1, Χαλβατζής 1, Παπαναστασίου, Λυσικάτος 6, Μπέσκος 10

Δίλεπτα:0-1. Πέναλτι: 1/2- 3/4