Στους «4» η Πυλαία, για πρώτη φορά στην ιστορία της - greekhandball.com

Στους «4» η Πυλαία, για πρώτη φορά στην ιστορία της

Ιστορική πρόκριση πήρε η Πυλαία, η οποία πέρασε, για πρώτη φορά, στα ημιτελικά του Κυπέλλου, καθώς απέκλεισε (21-20) τον Φαίακα Κέρκυρας, που τον συνάντησε στην έδρα της, σε νοκ άουτ παιχνίδι.
Η ομάδα του Πάνου Γούσιου δεν ανταπεξήλθε ικανοποιητικά στην επιθετική λειτουργία της, όμως ιδιαίτερα αποτελεσματικός δεν ήταν ούτε ο Φαίακας Κέρκυρας. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν στο ημίχρονο με 12-10, οι νησιώτες πήραν τα ηνία γύρω στο 40', όταν βρέθηκαν να έχουν προβάδισμα τριών τερμάτων (12-15), ωστόσο σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα, η Πυλαία ισοφάρισε και τελικά επικράτησε μόλις μ' ένα τέρμα διαφορά.

ΠΥΛΑΙΑ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 21-20

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 4-5, 5-7, 10-8, 12-10 (σκορ ημιχρόνου), 12-13, 12-15, 14-16, 17-17, 18-18, 21-20

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος Π.): Ραντούλοβιτς, Ζαφείρης 2, Ανθομελίδης, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης, Κουκμίσης 3, Καραπαναγιωτίδης, Ανανιάδης 1, Καλόμοιρος 1, Ψωμαθιάνος, Καβουσανάκης, Παπαγεωργίου 5, Τριανταφυλλίδης Δ. 5, Αλατσατιάνος, Τριανταφυλλίδης Τ. 2

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Ριγανάς Ν.): Τζούκας 1, Δούγιας 6, Σουλάνης 2, Δέσπος, Κουλούρης, Κόντης 3, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ 8, Δελλής, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης, Σκουρτάι, Νάστος

Διαιτητές: Μπέτμαν - Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 3 -4, Πέναλτι: 2/2 - 2/2