Πρώτη νίκη για Διομήδη με Χαλκίδη στο τιμόνι του - greekhandball.com

Πρώτη νίκη για Διομήδη με Χαλκίδη στο τιμόνι του

Ο Διομήδης Άργους επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά τη νίκη του με  25-16 (12-5 ημίχρονο) κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια και ήδη από το δέκατο τέταρτο λεπτό είχαν πάρει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με το γκολ του Τσάκαλου (6-2). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 12-5.

Στο δεύτερο μέρος, οι "Λύκοι" προηγήθηκαν ακόμα και με 10 γκολ με τον Κρεμαστιώτη να κάνει το 17-7 στο 39:55. Μέχρι το το τέλος, οι φιλοξενούμενοι αν και μείωσαν, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Διομήδη, ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, με τον Γιώργο Χαλκίδη στον πάγκο του.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λίμα με 7 γκολ, ενώ για την ομάδα του Ιωνικού ο Αϊβαλιώτης είχε 6.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2,6-3, 8-3, 10-5, 12-5 (ημίχρονο), 13-6, 17-7, 18-10, 21-11, 21-15, 25-16 (τελικό)

Διομήδης Άργους (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Βαρδάκας, Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 2, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 4, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς 1, Σμυρνιώτης 1, Mανασάκης, Χαντέλης ,Ξαγοράρης, Μάνθος 1, Λίμα 7, Γκολούμποβιτς 6

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Παπακώστας): Τσακνής, Παπαδόπουλος, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης, Γκέρτσος, Μπούτος, Αποστολίδης 2, Ζαχάρης 1, Βασιλείου, Συγγάρης, Μπούτος 2, Μαντζόπουλος, Λιόλιος 2, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 3, Μπουλούμπασης

Διαιτητές: Αβράμης- Χρόνης

Δίλεπτα :5-2. Πέναλτι :2/3-2/4