ΕΣΧΑ Νέων: Συνεχίζει το αήττητο σερί ο Δούκας - greekhandball.com

ΕΣΧΑ Νέων: Συνεχίζει το αήττητο σερί ο Δούκας

Την ανατροπή πέτυχε ο Δούκας στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησής του (34-33) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, στο «Δαΐς», για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Νέων της ΕΣΧΑ. Η ομάδα του Γιώργου Σαΐτη βρισκόταν πίσω στο σκορ, στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με πέντε τέρματα, όμως μείωσε την διαφορά και λίγο πριν από την λήξη... γύρισε το ματς. Έτσι, ο Δούκας επικράτησε, μετά από το ματς με την ΑΕΚ (2η αγωνιστική), και απέναντι στους Πειραιώτες.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 34-33

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-6, 8-9, 11-12, 15-17 (ημχ.), 16-21, 19-24, 23-25, 27-28, 30-31, 34-33

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Σαΐτης): Γερουλάνος 7, Παγιάτης 4, Στεφανίτσης 5, Μάνος 8, Ρουμπής, Βάρσος, Κωνσταντόπουλος, Αθανασοπουλος, Ραυτόπουλος, Βούλγαρης 1, Πουλιάσης, Κασιώνης, Βασιλόπουλος, Καρακεχαγιας 8, Μπεκιάρης 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιωργος Καρασαββίδης): Καρτζίδης, Κουκούλας 1, Κεμπίσογλου, Μαραμαθάς 6, Τερλέτσκι, Νάκος, Καραμασιώτης 3, Μαρινάκης, Ασβεστάς, Σιδηρόπουλος 2, Δεληχρήστος 8, Καραμπουρνιώτης, Μάινας 2, Τσανίνος 4, Γκένας, Λόλας 4

Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 0/1-3/5

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

ΕΣΝ Βριλησσίων - ΑΕΚ: 19-28
Άρης Νικαίας - Ολυμπιακός Κερατσινίου: 10-0
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - ΑΣ Δίας Μοσχάτου Ταύρου: 41-13

Ακολουθεί η βαθμολογία:

*Ο Άρης Νικαίας είναι πρώτος, διότι σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ δύο ομάδων, προηγείται εκείνη που είχε επικρατήσει στο μεταξύ τους παιχνίδι. Αν δεν έχει διεξαχθεί αυτό, όπως στην περίπτωση του Άρη Νικαίας με τον Δούκα, τότε προβάδισμα έχει η ομάδα με την καλύτερη διαφορά τερμάτων.
Η ΑΕΚ προηγείται του ΕΣΝ Βριλησσίων, καθώς επικράτησε στην αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε (29-28, 2η αγωνιστική) τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας.