Μεγάλη νίκη της Πυλαίας μέσα στην Προσοτσάνη - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη της Πυλαίας μέσα στην Προσοτσάνη

Η Πυλαία πέτυχε σπουδαία νίκη (31-39) μέσα στο κατάμεστο γήπεδο της Προσοτσάνης, στο οποίο βρέθηκαν 400 φίλαθλοι, με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα, για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.
Η ομάδα του Βασίλη Σκανδάλη άναψε τις... μηχανές μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα και ισορρόπησε την πλάστιγγα, με αποτέλεσμα τα δύο σύνολα να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (17-17).
Στο δεύτερο μέρος, η Προσοτσάνη δεν λειτούργησε καλά στα ανασταλτικά της καθήκοντα και η εμπειρία της Πυλαίας έπαιξε καθοριστικό ρόλο, ώστε να διαμορφωθεί το αποτέλεσμα. Η διαφορά διευρύνθηκε στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης, υπέρ των φιλοξενούμενων, που είχαν ως παίκτριες - κλειδιά τους τις Κυριακή Λούρη (12 τέρματα), Κατερίνα Κουκμίση (11 τέρματα).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΠΥΛΑΙΑ 31-39

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 8-4, 10-6, 11-11, 15-14, 17-17 (σκορ ημιχρόνου), 19-21, 23-25, 25-29, 25-33, 28-37, 31-29

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Κιάκος-Δρανόβαλης): Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 5, Σεβδίλη Μ. 2, Καρρά 1, Λαζαρίδου, Σαμπαντζή 1, Δικμάνη 5, Καλαϊτζίδου 2, Τσαλκίδου, Μωυσιάδου-Φατράλη 3, Σεβδίλη Α. 4, Αμβροσιάδου 1, Ιωαννίδου, Κατσιγιάννη 7, Βούτσηλα

ΠΥΛΑΙΑ (Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 11, Βράμπα, Παραστατίδου 2, Βακουφάρη 1, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου 1, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 1, Σελεμίδου 4, Πετρίδου 1, Λούρη 12, Στεφανίδου 1

Διαιτητές: Φωτακίδης - Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 7/8, 2/3